FlexStack و FlexStack-Plus

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus (قسمت دوم )

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus

۳  مزیت کاربردی استک کردن سویچ های اترنت برای مدیران شبکه

۱- مدیریت مرکزی (مدیریت از طریق یک نقطه واحد):

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus : تمامی سوئیچ های یک استک به عنوان یک سوئیچ واحد، قابل مدیریت هستند.این فناوری ، از تکرار کارهای مدیر شبکه جلوگیری می کند و از میزان کار هم می کاهد زیرا دستگاههای کمتری برای مدیریت وجود دارد. چندین سوئیچ فیزیکی داخل یک استک، به عنوان یک سوئیچ منطقی نشان داده می شوند و تنها یک IP آدرس برای مدیریت سوئیچ logical نیاز است. تمامی موارد مدیریتی برای (اینترفیس و Vlan) که بر روی سوئیچ های فیزیکی انجام میشوند، می توانند از طریق سوئیچ logical پیکربندی و مدیریت شوند. سوئیچ logical می تواند به تنهایی در شبکه نمایش داده شود.

۲- قابلیت HA ( دسترسی بالا) و Redundancy ( ارتباطات پایدار) :

اتصالات پرسرعت Flexstack، Redundancy را از هر عضو استک به عضو دیگر منتقل میکند. باید بدانید در معماری stacking، data path redundancy  (مسیر داده اضافی) قرار داده شده است.

FlexStack with Redundant Links

FlexStack with Redundant Links

برای درک بهتر تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus به شکل بالا توجه کنید . همانطور که میبینید بین هر ۲ عضو داخل استک، ۲ مسیر فیزیکی از طریق کابل استک قرار داده میگیرد که اتصال سوئیچ های درون یک استک با کابل استک، یک مسیر redundant را فراهم می کند. تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus قابلیت stacking، در دسترس بودن سوئیچ های اترنت را به وسیله قابلیت redundancy برای هر دو سوئیچ فیزیکی و پورت های uplink ایجاد می کند. در حقیقت یک ارتباط همیشگی پایدار فراهم می کند. چون تمام اجزای استک با لینک مستقل به سوییچ لایه بالا متصل می شوند و با از کار افتادن یکی از سوئیچ ها یا یکی از اینترفیس های uplink، مشکلی در کاآرایی ششبکه به وجود نمی آورد یا کل شبکه down نمی شود. از آنجاییکه هر سوییچ logical چندین پورت uplink دارد، سوییچ logical هنوز هم متصل به شبکه است چون حداقل یک پورت uplink فعال دارد.

۳- قابلیت مقیاس پذیری برای هماهنگ شدن با نیازهای شبکه:

نصب یک سویچ جدید به استک کار ساده ای است. با توجه به اینکه نیاز به access پورتهای اضافی بیشتر می شود، اضافه کردن یک سویچ جدید به استکی که در حال حاضروجود دارد، خیلی آسانتر و سریعتر از اضافه کردن یک سویچ standalone به شبکه است.

سوئیچ Master

در سوئیچ logical، یکی از سوییچ های فیزیکی به عنوان master عمل می کند.سوئیچ master وظیفه مدیریت تمامی سوئیچ های فیزیکی از جمله خودش را بر عهده دارد. اگر که سوئیچ master  ، از کار بیفتد ، یکی دیگر از اعضای استک به صورت اتوماتیک master می شود. براساس انتخاب ، تنظیمات استک در صورت از کار افتادن  یک عضو یا ریبوت شدن، کل استک حفظ می شود.

Flexstack، قابلیت ۱:N Redundancy را برای سوئیچ master به وجود می آورد و این امکان وجود دارد که هر لحظه یکی دیگر از اعضای استک نقش master را داشته باشد.

انعطاف پذیری Flexstack، باعث به وجود آمدن قابلیت modular stacking میشود. به معنا که سوئیچ های Cisco Catalyst 2960 هر زمان می توانند به وسیله ماژول Flexstack به استک اضافه شوند. در صورتی که نیاز به پورت های access وجود داشته باشد،سوئیچ های ۲۹۶۰ می توانند با یکدیگر استک شوند یا حتی استک جدیدی را درست کنند. این انعطاف پذیری برای مدیرشبکه باعث صرفه جویی در هزینه میشود و می تواند در صورت نیاز، سوئیچ های additional را به استک اضافه کند. زمانیکه چندین سوئیچ با تکنولوژی Flexstack با یکدیگر استک می شوند، اضافه کردن اعضا به استک و جایگزین کردن واحدهای فیزیکی آسانتر است. از آنجاییکه استک، پیکربندی را حفظ می کند، نیازی به backup گرفتن از پیکربندی سوئیچ ها قبل از حذف شدن نیست. همینطور، وقتیکه یک عضو جدید به استک وارد می شود، پیکربندی استک برای عضو جدید قرار می گیرد.در این زمان مدیر شبکه نیازی به بازیابی اطلاعات سوئیچ ندارد، چون استک مسئولیت آن را به عهده دارد.

 Stacking and clustering

Stacking، کلاسترینگ نیست. کلاسترینگ تکنولوژی است که برروی سوئیچ های اترنت سیسکو قرار دارد، و به مدیران شبکه اجازه می دهد تا تنها از طریق یک IP آدرس public به منظور مدیریت چندین سوئیچ فیزیکی استفاده شود.کلاسترینگ به مدیران شبکه کمک میکند علاوه برتمرکز بر روی مدیریت سوئیچ ها، مقدار IP Public های کمتری نیاز داشته باشد. باید بدانید Stacking خیلی بیشتر از مدیریت از طریق تنها یک نقطه و حفاظت IP آدرس کارایی دارد، چون Redundancy، Availability و مدیریت آسان را پیشنهاد می دهد. همچنین سری کاتالیست ۲۹۶۰ علاوه بر stacking، clustering را هم پشتیبانی می کند.

ماژول FlexStack

دو نوع ماژول برای FlexStack وجود دارد.

  1. نوع (ماژول PID:2960-S-Stack ) برای سوییچ های سری ۲۹۶۰S
  2. نوع (ماژول PID:2960-X-Stack) برای سری ۲۹۶۰x و ۲۹۶۰XR

هر مدل Flex-Stackیی دو پورت FlexStack را پشتیبانی می کند. ماژول FlexStack در عقب سوئیچ قرار می گیرد. دو کابل FlexStack که در ماژول FlexStack قرار دارد، data path redundancy را برای ترافیک درون استک فراهم می کنند. شکل پایین، نحوه قرارگیری ماژول در قسمت عقب سوییچ ۲۹۶۰ را نشان می دهد.تمامی انواع ماژولهای hot swappable , flexstack هستند.

FlexStack-Module-Inserted-into-Rear-of-2960-X

FlexStack-Module-Inserted-into-Rear-of-2960-X

FlexStack-Module

FlexStack-Module

منبع : Itpro

آموزش تکنولوژی FlexStack-Plus و FlexStack (قسمت اول )

آموزش تکنولوژی FlexStack-Plus و FlexStack (قسمت سوم

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus (قسمت دوم )
5 (100%) 1 vote