تکنولوژی Cisco StackWise چیست

تکنولوژی Cisco StackWise چیست

تکنولوژی Cisco StackWise چیست

شرکت سیسکو بر روی بعضی از خانواده سوئیچ های خود از تکنولوژی به نام StackWise پشتیبانی می کند که در این مقاله مسخواهیم این تکنولوژی شرح دهیم.

همانگونه که میدانید یکی از پر کاربردترین سوئیچ های سیسکو سری معروف و محبوب سوئیچ های 3700 سیسکو است. که مهمترین مدل ها در این سری، مدلهای 3750، 375X و  3750E می باشد که امکان سفارش این مدل های با قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی StackWise یا StackWise Plus موجود می باشد.

با تکنولوژی StackWise می توانید تا حداکثر 9 دستگاه سوئیچ سیسکو را با استفاده از کابل های مخصوص Stack به یکدیگر متصل کنید و به این ترتیب تعدادی سوئیچ جدا را به یک سوئیچ منطقی واحد تبدیل کنیم.

در تکنولوژی StackWise با ایجاد یک لوپ بسته تمامی سوئیچ ها به یکدیگر متصل می گردند و دلیل این هم بندی این است که با وارد یا خارج شدن یک سوئیچ از مجموعه، کل ارتباط مختل نمی گردد و این همبندی به نوعی نقش Switch Fabric‌ را ایفا می کند.

یکی از سوالاتی که در اولین برخورد با این معماری برای مهندسین شبکه پیش می آید این است که این ارتباط چه تفاوتی با اتصال تحت شبکه و Trunk دارد؟! و یا این که مثلا برای مدیریت این مجموعه به کدامیک از سوئیچ ها باید متصل شد؟! و یا سوالات دیگری از این قبیل.

در ادامه به صورت فهرست وار به مهترین جنبه های این تکنولوژی خواهیم پرداخت.

کنترل مدار

در واقع متصل کردن سوئیچ ها با کابل Stack یک مدار دو طرفه با ظرفیت 32-Gbps‌ برای ما فراهم می کند و تمامی تنظیمات و اطلاعات سوئیچینگ و روتینگ بین تمامی اعضای مدار به اشتراک گذاشته می شود و به این ترتیب ما یک سوئیچ با ظرفیت ارتباطی 32-Gbps داریم!

کابل Stack

کابل Stack

مدیریت این مدارتوسط یکی ازسوئیچ ها به نام Master صورت گرفته و بقیه سوئیچ ها نقش Member ‌ رادارند.

به عبارتی سوئیچ Master نقش مغز متفکر مجموعه را دارد و بقیه سوئیچ ها به همراه این سوئیچ نقش جابجا کننده ترافیک را دارند.همچنین این معماری اجازه اتصال تا ۹ دستگاه را به ما میدهد و نقطه قوت این تکنولوژی این است که بدون افت کارایی می توان به این مجموعه سوئیچ اضافه یا کم کرد.

مدیریت Stack

برای مدیریت یک مجموعه Stack‌ از سوئیچ های سری 3750 یک IP واحد برای کل Stack در نظر گرفته می شود که توسط این IP کل مجموعه به صورت واحد قابل مدیریت خواهد بود.همچنین مجموعه Stack دارای یک پیکربندی واحد بوده که بین تمامی اعضای Stack به اشتراک گذاشته شده است.

مدیریت Stack

مدیریت Stack

جریان دو طرفه

یکی از تصورات اشتباه در بین مهندسین شبکه در خصوص این تکنولوژی این است که فکر می کنند که با Stack کردن سوئیچ ها به هم تنها افزونگی ایجاد شده و هیچ کارایی دیگری ندارد در صورتی که جریان ترافیک در کابل Stack به صورت هوشمندانه محاسبه شده و ترافیک در دو حلقه که در جهت مخالف یکدیگر هستند هدایت می شود و سیسکو با استفاده از نرم افزار تعبیه شده در Stack بر اساس Load موجود در هر حلقه، ترافیک را متوازن می کند. یعنی بر روی هر حلقه 16-Gbps ترافیک ارسال می شود. همچنین در صورتی که در مسیر انتقالی یک قطعی حاصل شود ترافیک در جهت مخالف ارسال شده تا به مقصد هدایت شود.

با توجه به مواردذکرشده دربالاتوزیع ترافیک بابالاترین کارایی بررویStackارسال شده وسبب افزایش کارایی ارتباط بین شبکه ای میگردد.

حذف و اضافه کردن بدون افت و قطعی شبکه

هنگامی که به مجموعه سوئیچ های Stack شده یک عضو جدید اضافه می شود، سوئیچ Master به صورت اتوماتیک اطلاعات IOS در حال اجرا و Running-config را با این سوئیچ به اشتراک گذاشته و بدون ایجاد وقفه و یا افت کارایی این سوئیچ نیز به مجوعه اعضاء Stack اضافه می گردد.همچنین پس از پذیرفتن سوئیچ جدید تنظیمات کلی Stack مانند Mac-Address-Table و Routing-Table و غیره با این عضو جدید به اشتراک گذاشته می شود.همچنین در هنگام حذف شدن یک عضو ازStack نیز اطلاعات پورت های آن عضو در جدول سوئیچ بلافاصله توسط سوئیچ Master به روز شده و در اختیار بقیه اعضا قرار خواهد گرفت.

به این ترتیب مدیریت تجهیزات و گسترش درلایه Distribution بسیار سریع، ساده و کارا انجام خواهد شد.

 

ارتباط فیزیکی متوالی

همانطور که درشکل پایین میبینیم جهت اتصال کابلStack بین سوئیچ ها ازیک ساختار آبشاری وبه صورت متوالی استفاده شده است.

یعنی هر سوئیچ بایک کابل به سوئیچ بعدی متصل و درنهایت سوئیچ انتهایی به سوئیچ ابتدامستقیم متصل شده است.

یکی از قابلیت های تکنولوژی StackWise سیسکو قابلیت Subsecond Failover می باشد که سبب می شود در صورت بروز قطعی و یا خطا در مدار بسته Stack ، در زمانی کمتر از یک میکرو ثانیه مشکل تشخیص و دیتا در جهت مخالف ارسال گردد به همین دلیل مدار باید به صورت یک حلقه بسته باشد و دیتا در دو جهت ارسال شود.

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید سوئیچ های اول و سوم که مشکل در ارسال را کشف می کنند دیتا را به نزدیکترین سوئیچ مجاور خود و در جهت مخالف مشکل ارسال می کنند. و این امر سبب افزایش ضریب اطمینان ما می گردد.

انتخاب Master

باتوجه به اینکه کلStackبه عنوان یک سوئیچ منطقی جدادرنظرگرفته میشودمدیریت اعضاتوسط یک سوئیچ که به عنوانMaster انتخاب میشودصورت میگیرد.

به همین منظور اینکه کدام سوئیچ به عنوان سوئیچ Master انتخاب می گردد مهم است.

انتخاب Master به ترتیب اولویت های زیر انجام می شود:

1- اولویت کاربر :

انتخاب Master به صورت دستی و توسط ادمین

2- اولویت بر اساس قابلیت بیشتر:

سوئیچی که IOS آن قابلیت بیشتری دارد به عنوان سوئیچ Master انتخاب می گردد.

برای مثال سوئیچ3750 با IOS مدل(IP Services(IPS از اولویت بیشتری نسبت به سوئیچ3750 با IOS مدل(IP Base(IPB برخوردار است.

3- تنظیمات پیش فرض:

سوئیچی که دارای تنظیمات قبلی باشد نسبت به سوئیچی که کانفیگ نشده اولویت بیشتری دارد.

4- اولویت بر اساس UPTime:

سوئیچی که مدت بشتری UP بوده باشد اولویت بیشتری نسبت به بقیه دارد.

5- اولویت بر اساس MAC:

سوئیچی که MAC Address کوچکتری داشته باشد اولویت بیشتری دارد.

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *