تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus (قسمت اول)

در این بخش قصد داریم به معرفی دو تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus در لایه دو برای استک کردن سوئیچ های کاتالیست سری ۲۹۶۰ بپردازیم. دلایل موفق بودن سری های سیسکو ۲۹۵۰ و بعد ۲۹۶۰ ، که در لایه دو قرار دارند ، قیمت مناسب، قابلیت های کانفیگی Cisco IOS، امکانات مدیریتی ، متنوع بودن در تعداد و انواع پورت، قابلیت پردازشی در لایه کاری و کارکرد در شرایط دشوار است. عرضه مدل جدید سیسکو ۲۹۶۰ که با نام  ۲۹۶۰X شناخته میشود ، یکی از ساخته های موفق بوده . که یکی از اصلی ترین شعارهای آن مصرف پایین انرژی توسط تکنولوژی سیسکو (Cisco EnergyWise Technology) است ، که باعث میشود تا ۸۰% مصرف انرژی کاهش پیدا کند . این محصول دارای پاورسپلای ثابت و البته امکان نصب پاور redundant است.

 

 

FlexStack-Plus module blank cover

FlexStack-Plus module blank cover

FlexStack-Plus module

FlexStack-Plus module

 

 

 

 

screws on each side of the module

screws on each side of the module

FlexStack-Module

FlexStack-Module

 

 

 

تکنولوژی FlexStack / FlexStack-Plus
Flexstack نام تکنولوژی stacking است که برای سری سوئیچ های اترنت ۲۹۶۰S است و فقط این سوئیچ هاقادر به استفاده از این تکنولوژی هستند. Flexstack-Plus، برای سوئیچ های کاتالیست سری ۲۹۶۰X و ۲۹۶۰XR استفاده می شود. هر دو تکنولوژی Flexstack و Flexstack-Plus نیاز به یک ماژول اکسترنال خاص برای استک شدن با یکدیگر و همینطور کابل Flexstack خاص، برای ارتباط با ماژولها دارند. باید بدانید بدون این ماژول ها امکان استفاده از تکنولوژی stacking وجود ندارد. اتصال سوئیچ ها به یکدیگر از طریق اتصال این ماژول مخصوص، این امکان را به وجود می آورد که سوئیچ های درون استک به صورت یک سوئیچ واحد عمل کنند.تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus با استفاده از ساختارهای درونی، مانند  N+1 Redundancy، قابلیت پیش تنظیمی و دسترسی بالا، میتوانند باعث کاهش هزینه شوند. البته این امکان در سوئیچ هایی که به صورت standalone استفاده می شوند، وجود ندارد. همانطور که میدانید ویژگی های دسترسی بالا مثل EtherChannel و FlexLinks ، که بین اعضای یک استک کار می کند، موجب بالا رفتن اتصالات شبکه و طول عمر می شود. همانطور که میدانید FlexStack-Plus بر پایه FlexStack است. FlexStack، در سال ۲۰۱۰ در سری سوئیچ های ۲۹۶۰-S و تکنولوژی FlexStack-Plus ، در سال ۲۰۱۳ با ماژولهای سری ۲۹۶۰X و ۲۹۶۰XR از سری سوئیچ های اترنت (کاتالیست) سیسکو معرفی شد.FlexStack-Plus به نوعی FlexStack پیشرفته است. پهنای باند FlexStack-Plus به دو برابر افزایش یافته و اجازه می دهد تعداد سوئیچ های بیشتری عضو استک شوند. پهنای باند FlexStack-Plus برای اعضای یک استک ۸۰Gbps است .در حالیکه FlexStack  برای اعضای یک استک ۴۰Gbps است. این امکان وجود دارد که در تکنولوژی FlexStack-Plus هشت سوئیچ  ۲۹۶۰X یا ۲۹۶۰XR و در FlexStack چهار سوئیچ  ۲۹۶۰S عضو استک شوند.

Comparison-of-FlexStack-Plus-FlexStack-and-StackWise

Comparison-of-FlexStack-Plus-FlexStack-and-StackWise

Mixed FlexStack
باید بدانید Flexstack-plus با نسخه های پیشین ۲۹۶۰S و Flex-stack همخوانی دارد. امکان ترکیب ۲۹۶۰X و ۲۹۶۰S به عنوان اعضای یک Stack وجود دارد. هنگامیکه درون یک اسنک اعضایی مانند ۲۹۶۰X و ۲۹۶۰S وجود داشته باشد، Flexstack-Plus توانایی های خود را در حد یک Flexstack پایین می آورد. به طوریکه پهنای باند استک به Gbps 40 بیشینه اعضای یک استک به ۴ عضو میرسد. میتوانید تفاوت های Flexstack و Flexstack-Plus را در جدول زیر بخوانید .

Allowed-Mixed-Stack-Combinations

Allowed-Mixed-Stack-Combinations

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus به عنوان قسمتی از معماری شبکه توسعه پذیر، به راحتی و سریع امکان تدارک و مدیریت تعداد زیادی سوئیچ را در، هر مقیاسی ،فراهم میکند.

علت استک کردن سوئیچ های اترنت
استک کردن سوئیچ های اترنت، باعث کاهش هزینه در مدیریت شبکه و هزینه های نگه داری شبکه میشود، چون تعداد دستگاههای مدیریت کمتر میشوند و زمان دردسترس بودن (uptime) شبکه به وسیله قابلیت redundancy افزایش پیدا میکند. در شکل زیر میتوانید دو روش توسعه سویچ های اترنت در لایه access را مشاهده کنید.

comparison of flexstack and nonstacked configurations

comparison of flexstack and nonstacked configurations

در هر کدام از موارد بالا، چهار سوئیچ اترنت به سوئیچ core switch) 6509) متصل شده است. شکل سمت چپ ، ۴ سویچ را نشان می دهد که با کابل های مشابه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند ولی در یک استک نیستند (به صورت standalone قرار گرفته اند). هرسوئیچ standalone ، ۲ پورت uplink در لایه distribution دارد که در یک گروه Etherchannel با یکدیگر ترکیب شده اند. درشکل سمت راست ، ۴ سوئیچ با تکنولوژی Flexstack-Plus با یکدیگر استک هستند. استک، ۴ پورت uplink در لایه distribution دارد، و چون Flexstack از قابلیت Etherchanneling استفاده میکند ودر اینترفیس های اترنت قرار گرفته ،از یک استک پشتیبانی می کند. همانطور که میدانید هنگامیکه تمامی سوئیچ ها در یک استک هستند، می توان از تمامی مزایای EtherChannel استفاده کرد. وقتیکه سوئیچ ها دورن یک استک قرار می گیرند،از تمامی مزایای گروه بندی EtherChannel برخوردار میشوند. همانطور که در شکل بالا هم میبینید، ۴ پورت uplink درون یک گروه Etherchannel با یکدیگر قرار دارند.

منبع : Itpro

آموزش تکنولوژی FlexStack-Plus و FlexStack (قسمت دوم )

آموزش تکنولوژی FlexStack-Plus و FlexStack (قسمت سوم )

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus (قسمت اول)
5 (100%) 1 vote[s]