راه اندازی ویپ VOIP سیسکو خرید سوئیچ سیسکو سوییچ شبکه فروش سوئیچ سیسکو روتر سیسکو تلفن IP Phone

راه اندازی ویپ VOIP سیسکو

راه اندازی ویپ VOIP سیسکو

با پیشرفت فناوری و مرسوم شدن استفاده از سیستم تلفن ویپ VOIP در ادارات و سازمان‌ها، احساس نیاز به استفاده از شبکه‌های کامپیوتری و این سیستم افزایش یافته است. شبکه‌های کامپیوتری علاوه بر سرعت بخشیدن به ارتباطات، در بسیاری از کاربردهای دیگر نظیر صدا و ویدیو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

امروزه در طراحی‌های شبکه VOIP سعی می‌شود تا امکان پیاده‌سازی فناوری‌های جدید و کاربردهای متنوع با حداقل هزینه انجام پذیرد. استفاده از این سرویس‌ها به طور عمومی در شبکه افزایش یافته است، یکی از این فناوری‌های نوین، سیستم تلفن ویپ یا همان Voice Over IP است. با استفاده از ویپ VOIP انتقال صدا بر روی شبکه IP فراهم می‌شود.

راه‌اندازی VOIP ویپ این امکان را فراهم می‌کند که مکالمات تلفنی را در شبکه‌های داده IP-Based با کیفیت مناسب انتقال دهیم. هدف اصلی استفاده از فناوری ویپ سیسکو ترکیب شبکه‌های داده و صوت و در نتیجه کاهش هزینه‌های مربوط به تماس‌های تلفنی در مسافت‌های طولانی است. سرویس VOIP سیسکو این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به تغییر تلفن‌ها، مکالمات آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کرد. سپس از طریق بستر شبکه‌های داده می‌توان آن را انتقال داد. به این ترتیب، صدا به شکل داده در خواهد آمد و می‌توان به وسیله فشرده سازی حجم، ترافیک آن را نیز کاهش داد.

تجهیزات و اجزای سرویس VOIP

به طور کلی یک شبکه مبتنی بر ویپ VOIP سیسکو به اجزای مختلفی نیاز دارد که در ذیل بررسی می‌کنیم.

راه اندازی ویپ VOIP سیسکو خرید سوئیچ سیسکو سوییچ شبکه فروش سوئیچ سیسکو روتر سیسکو تلفن IP Phone

انواع گوشی تلفن تحت شبکه و سرویس VOIP شامل:

  • تلفن‌های IP Phone، تلفن‌های آنالوگ معمولی یا نرم‌افزارهای شبیه‌ساز IP Phone یا Soft Phone
  • تفلن رومیزی که محبوب ترین و رایج ترین گوشی تلفن برای استفاده از سرویس VOIP است. استفاده از این نوع گوشی مانند یک تلفن رومیزی ساده است که توسط کابل اترنت به تلفن متصل می‌شود.
  • تلفن USB، ممکن است نیاز شود از سرویس ویپ VOIP سیسکو در کامپیوتر خود استفاده کنید. برای این منظور می‌توان از پورت USB استفاده کرده و با استفاده از گوشی‌های USB از سرویس ویپ استفاده کنید.
  • تلفن اینترنتی که اغلب نرم‌افزارهایی رایگان هستند و با نصب آن‌ها بر روی سیستم عامل خود می‌توان از این سرویس استفاده کرد.

Gateway

تجهیزات Gateway ارتباط شبکه ویپ VOIP سیسکو و شبکه تلفن آنالوگ را برقرار می‌سازد. در واقع این تجهیزات مسیریاب‌هایی با قابلیت پشتیبانی از صدا هستند و ارتباط خطوط تلفن و تجهیزات شبکه ویپ VOIP سیسکو با این تجهیزات برقرار می‌شود. این تجهیزات سیگنال های استاندارد تلفن را دریافت می‌کند و پس از تبدیل این سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال و فشرده‌سازی آن‌ها مطابق با آدرس‌های IP به مقصد ارسال می‌شود. این تجهیزات بسته‌های Voice را از شبکه ویپ VOIP سیسکو دریافت می‌کنند. پس از تبدیل به سیگنال آنالوگ به مقصد تلفن‌های آنالوگ ارسال می‌شود. هر دو عملیات به صورت همزمان و دو طرفه یا Full Duplex انجام می‌پذیرد.

سیسکو این امکان را فراهم کرده است تا روترهای این کمپانی را به یک مرکز تلفنی VOIP تبدیل کنیم. از مبدل‌های آنالوگ FXS و FXO می‌توان بر روی روترهای سیسکو استفاده کرد. ماژول های مورد نیاز به همراه کارت PVDM به صورت اسلات در داخل روتر قابل نصب هستند. روترهای قابل پشتیبانی عبارت اند از:

روتر سیسکو سری 2800 شامل مدل‌های 2801 و 2811 و 2821 و 2851

روتر سیسکو سری 2900 شامل مدل‌های 2901 و 2901 و 2911 و 2921 و 2951

روتر سیسکو سری 3800 شامل مدل‌های 3825 و 3845

روتر سیسکو سری 3900 شامل مدل‌های 3925 و 3925E و 3945 و 3925E

در بخش بعدی مقاله به بحث در مورد انواع ماژول‌ها و فرایند راه‌اندازی شبکه ویپ VOIP سیسکو خواهیم پرداخت. با RootLan همراه باشید.

[su_box title=”حتما بخوانید:” style=”soft” box_color=”#1753ff” radius=”0″]راه اندازی IP Phone سیسکو
راهنمای نصب و راه اندازی تلفن IP Phone سیسکو [قسمت اول]
راهنمای نصب و راه اندازی تلفن IP Phone سیسکو [قسمت دوم][/su_box]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *