سوئیچ مدیریتی یا سوئیچ غیر مدیریتی

سوئیچ مدیریتی یا سوئیچ غیر مدیریتی

پنج دلیل برای انتخاب بهترین گزینه میان سوئیچ مدیریتی یا سوئیچ غیر مدیریتی

سوئیچ دستگاهی است که سایر تجهیزات دیگر را در یک شبکه محلی (LAN) به یکدیگر متصل می‌کند. برای انتقال اطلاعات بین اتصالات از مفهومی به نام بسته سوئیچینگ استفاده می‌شود.

به طور کلی، دو نوع سوئیچ وجود دارد: سوئیچ مدیریتی و سوئیچ غیر مدیریتی. در این مقاله به توضیح تفاوت‌های بین این دو می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که چرا سوئیچ مدیریتی بیشتر توصیه می‌شود.

تفاوت بین سوئیچ مدیریتی و سوئیچ غیر مدیریتی چیست؟

یک سوئیچ غیر مدیریتی مانند یک دستگاه Plug and Play رفتار می‌کند. این نوع سوئیچ‌ها را نمی‌توان پیکربندی کرد. سوئیچ غیر مدیریتی به سادگی اجازه می‌دهد تا دستگاه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این سوئیچ‌ها ارزان‌تر از سوئیچ‌های مدیریتی هستند.

سوئیچ های غیرمدیریتی دارای ظرفیت پایین‌تر و انعطاف‌پذیری کمتری هستند. به طور کلی از آن‌ها نمی‌توان در یک شبکه بزرگ استفاده کرد. در مقابل اما، سوئیچ های مدیریتی به طور کامل قابل تنظیم هستند و می‌توانند به صلاحدید مدیر شبکه نظارت و تنظیم شوند.

اگرچه روش مدیریت و درجه پیکربندی هریک از آن‌ها متفاوت است. سوئیچ های مدیریتی به طور معمول گران‌تر از سوئیچ های غیر مدیریتی هستند. اما انعطاف‌پذیری بسیار بیشتری را ارائه می‌دهند.

چرا باید سوئیچ مدیریتی را به جای سوئیچ غیر مدیریتی انتخاب کرد؟

سوئیچ مدیریتی یا سوئیچ غیر مدیریتی؟ مسئله این است!

دسترسی و کنترل از راه دور

سوئیچ مدیریتی کنترل بهتری بر ترافیک شبکه می‌دهد و ویژگی‌های پیشرفته‌ای برای کنترل ترافیک دارد. سوئیچ های مدیریتی تمام ویژگی‌های یک سوئیچ غیر مدیریتی را دارند و علاوه بر توانایی پیکربندی، مدیریت و نظارت بر شبکه را هم عهده‌دار می‌شوند.

بنابراین سوئیچ های مدیریتی به شما کمک می‌کنند تا بر شبکه نظارت داشته باشید و تصمیم بگیرید که چه کسی به شبکه دسترسی داشته باشد. در نتیجه کنترل بیشتری بر جریان داده‌ها از طریق شبکه خواهید داشت.

امنیت

با یک سوئیچ مدیریتی می‌توانید اتصالات شبکه را امن و همچنین از هر پورت استفاده نشده در سوئیچ خود محافظت کنید. به عنوان مثال، اگر یک پورت استفاده نشده در سوئیچ مدیریتی شما وجود داشته باشد؛ می‌توانید آن پورت را غیر فعال کنید.

حتی فیلتر کردن آدرس MAC نیز قابل اعمال است تا کاربران مجاز یا دستگاه‌ها مختلف برای دسترسی به شبکه فقط با متصل شدن وارد شوند. سوئیچ های مدیریتی نیاز به احراز هویت از طریق رمز عبور شبکه را دارند.

افزونگی

افزونگی به معنی ارائه یک مسیر داده جایگزین به ترافیک شبکه برای حفاظت از شبکه است. سوئیچ های مدیریتی ترکیب پروتکل درختی یا STP به ارائه افزونگی مسیر در شبکه می‌پردازند. STP مسیرهای Redundant را فراهم می‌کند اما مانع از حلقه که توسط چند مسیر فعال بین سوئیچ ها ایجاد شده می‌شود.

STP اجازه می‌دهد تا یک مسیر فعال در یک زمان بین دو دستگاه شبکه، مانع از حلقه و ایجاد لینک‌های Redundant شده به عنوان پشتیبان گیری به طوری که خرابی کمتر ایجاد شود. این موضوع موجب می‌شود که کار برای یک مدیر شبکه ساده‌تر شود.

کیفیت خدمات (QoS)

ویژگی کیفیت خدمات (QoS) یک سوئیچ مدیریتی به شما اجازه می‌دهد تا اولویت ترافیک شبکه را با اختصاص اولویت بالاتر به ترافیک بحرانی اعمال کنید. این امر به بهبود عملکرد شبکه و انتقال بهتر داده‌های حساس به تأخیر مانند Real-Time voice کمک می‌کند.

بنابراین با اختصاص بالاترین اولویت به داده‌های صوتی، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که بسته‌های صوتی در طول انتقال کاهش نمی‌یابد یا دچار تأخیر نمی‌شود. در نتیجه می‌توانی صدای واضح و شفافی را در طول مکالمه شنید.

پورت معکوس

پورت معکوس یکی از ویژگی‌های مورد استفاده در سوئیچ های مدیریتی است که به تشخیص مشکلات شبکه کمک می‌کند. یک سوئیچ مدیریتی به شما اجازه می‌دهد تا پیکربندی پورت معکوس را برای ارسال یک کپی از ترافیک به یک پورت واحد در همان سوئیچ برای تجزیه و تحلیل توسط یک آنالایزور شبکه اعمال کنید. تجزیه و تحلیل شبکه، به ادمین در تشخیص و رفع مشکلات و کاهش خرابی‌ها کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

یک سوئیچ مدیریتی هوشمندتر است و کنترل بیشتر و انعطاف‌پذیری و ویژگی‌های بیشتری را نسبت به سوئیچ غیر مدیریتی ارائه می‌دهد.

حتما بخوانید:

راهنمای خرید سوئیچ سیسکو 8 پورت

سوئیچ‌های جدید سری MDS سیسکو

مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Distribution و سوئیچ Access

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *