مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو

مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو

مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو

مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو: همانطور که میدانید شرکت سیسکو یکی از بزرگترین تولید کننده تجهیزات فیزیکی و نرم افزاری شبکه است . تجهیزات سخت افزاری نیاز به IOS هایی دارد که روی تجهیزات شبکه اجرا و راه اندازی شود.

انواع مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو :
۱٫    IOS XE
۲٫    IOS XR
۳٫    IOS
۴٫    CatOS
۵٫    NX-OS
۶٫    ASA OS
۷٫    AireOS
۸٫    PIX OS

cisco-ios

cisco-ios

IOS
انواع مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو : سیستم عاملی است که بر روی اکثر سوئیچ ها و روترهای سیسکو قرار دارد که دارای دو نوع نرم افزار است . ورژن ۱۲ و ۱۵ که از نظر استاندارد و بسته بندی با هم متفاوت هستند . این سیستم عامل دارای IOS کلاسیک و یک پارچه است که کرنل و تمام ماژول های آن از یک فضای مموری مشترک استفاده می کند. این معنی را میدهد که اگردر روتینگ یا در بخشی از پورت ها مشکلی به وجود بیاید با کمبود حافظه روبرو شود باعث به هم ریختگی کل کرنل میشود. این مسئله در عملیات حیاتی و کلیدی باعث ایجاد مشکل میشود. برای حل این مشکل  دوباره از ابتدا cisco ios را باز نویسی کردند و IOS XE  بصورت ماژولار معرفی کردند.

IOS XE
انواع مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو : این سیستم عامل ، جدید تر از IOS است و طراحی آن به صورت ماژولار است .  Cisco IOS XE، سیستمی است که بر روی سیستم عامل linux اجرا میشود. سیسکو عملکرد سیستم را از هسته اصلی جدا کرده و هر کدام را در یک پروسس اجرا می کند. یعنی اگر عملکرد یکی از سیستم ها متوقف شود روی عملکرد کلی سیستم و دستگاه تاثیری نخواهد گذاشت. مزیت دیگر استفاده از IOS XE این است که امکان توزیع سرویس های سیستم به صورت متعادل را بر روی چندین core از CPU وجود دارد . ورژن های IOS XE شامل ۲،۳ و ورژن جدید ۱۶ است.

IOS XR
انواع مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو : این سیستم عامل بر روی روترهای بسیار پیشرفته در Service Provider قابل اجرا است. سیستم IOS XR از لحاظ ساختار شباهتی کمی به IOS دارد. این تفاوتها در IOS XR بر اساس مواردی مثل preemptive، memory protected، multitasking و microkernel-based operating system بوجود آمده است، و البته مانند IOS کلاسیک از کرنل یکپارچه و فضای مشترک حافظه استفاده نمی کند و همچنین IOS XR برای هر یک از پروسس های جداگانه یک فضای حافظه ایجاد میکند و IOS XR برای هر یک از مراحل جداگانه یک فضای حافظه ایجاد میکند. این کار باعث میشود تا از متوقف شدن کرنل به خاطر یک باگ بوجود آمده جلوگیری شود . توجه داشته باشید با IOS XR می توانید چندین مرحله روتینگ پروتکل را درحافظه مجزا اجرا کنید. . تفاوت IOS XR و IOS کلاسیک در روش پیکربندی سیستم در CLI است. در IOS هنگام پیکربندی تمام کانفیگ ها بصورت live انجام می شود، ولی در IOS XR شما تمام تغییرات و پیکربندی را انجام می دهید و بعد یک sanity check برای تست صحیح بودن کانفیگ ها انجام می شود ودر انتها روی پلتفرم بصورت live اجرا می شود. این IOS XR روی پلاتفرم هایی مانند NCS، CRS، سری ۱۲۰۰۰ و ASR9000 اجرا می شود.   IOS XR  دارای ورژن های ۳، ۴، ۵ و ۶ می باشد.

NX-OS
انواع مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو : این سیستم عامل روی سوئیچ های دیتاسنتر nexus و دستگاه های فیبر SAN Storage های   MDS اجرا می شود. NX-OS  از سیستم عامل SAN-OS که برروی دستگاه های SAN storage  اجرا می شود، به وجود آمده است. این سیستم بر پایه سیستم عامل MontaVista embedded linux طراحی شده است. CLI های NX-OS و IOS شبیه به هم هستند. ورژن های NX-OS شامل ۴، ۵، ۶ و۷ می باشد.
امکانات NX-OS:

۱٫    Fiber Channel and FICON
۲٫    FCIP
۳٫    FCoE( Nexus 5000/7000 line cards)
۴٫    iSCSI
۵٫    IPsec
۶٫    Scheduling
۷٫    NPIV NX Port ID Virtualization
۸٫    Inter–VSAN Routing
۹٫    VSAN
۱۰٫    Zoning (Hard zoning)
۱۱٫    Call home
۱۲٫    Cisco Fabric Services (distributed configuration)
۱۳٫    SSH and Telnet
۱۴٫    Storage Media Encryption
۱۵٫    Port Channels
۱۶٫    Cisco Data Mobility Manager
۱۷٫    Fiber Channel Write Acceleration

CatOS
ورژنی قدیمی از سیستم عامل نصب شده روی سوئیچ های سیسکو است که دیگر منسوخ شده است.

ASA OD
سیستم عامل نصب شده بر روی دستگا های (Adaptive Security Appliance (ASA است که جایگزین دستگا های فایروال PIX شده است.

Aire OS
سیستم عامل نصب شده بر روی Access point های سیسکو است.

PIX OS
سیستم عامل قدیمی روی دستگاه های فایروال قدیمی PIX سیسکو است که ، منسوخ شده است.

FXOS
سیستم عامل نصب شده بر روی دستگاه های Firepower سیسکو است که به عنوان next-generation firewall می باشد. FXOS مخفف Firepower eXtensible Operating System است.

منبع : Spoof