مراحل بوت شدن روتر سیسکو

مراحل بوت شدن روتر سیسکو

مراحل بوت شدن روتر سیسکو

همانطور که می دانید تجهیزاتی مانند روتر و سویچ دقیقا مشابه سخت افزارهایی را دارند که شما در PC های خانگی یا لپتاپ ها دارید ، آنها هم یک سیستم کامپیوتری هستند که به جای اینکه در قالب یک لپتاپ یا Case ما از آنها استفاده کنیم در قالب یک دستگاه سخت افزاری به شکل Appliance از آنها استفاده می کنیم.

همه تجهیزات برای خودشان فرآیندی دارند که از زمان روشن شدن دستگاه تا رسیدن به سیستم عامل مربوطه انجام می شود که به این فرآیند در اصطلاح در روترهای سیسکو Cisco Boot Sequence یا ترتیب بوت روترهای سیسکو گفته می شود.

در این فرآیند سخت افزارهای سیستم بررسی می شوند و در صورت نیاز نرم افزارهای وابسته به آنها نیز اجرا می شوند تا تمامی آزمایش ها بر روی دستگاه قبل از رسیدن به سیستم عامل یا همان IOS انجام شده باشد ، این فرآیند شامل مراحل زیر می باشد :

مراحل بوت شدن روتر سیسکو

مراحل بوت شدن روتر سیسکو

1-همانند یک سیستم معمولی کامپیوتری روتر به محض روش شدن فرآیند POST که مخفف Power On Self-Test است را انجام می دهد. POST تمامی سخت افزارهای موجود بر روی دستگاه را تست می کند و از صحت عملکرد آنها اطمینان حاصل می کند.

برای مثال تمامی Interface های یک روتر در این میان تست می شوند. نرم افزار یا بهتر بگوییم میان افزاری که فرآیند POST را در روترها انجام می دهد هم در حافظه ROM ذخیره شده است و هم از همین حافظه اجرا می شود.

2-در مرحله بعدی برنامه ای به نام bootstrap که در ROM ذخیره شده است و برای اجرای نرم افزارها استفاده می شود مقدار یا Value مربوط به Configuration Register را بررسی می کند تا محل Load کردن IOS روتر را پیدا کند.Value پیشفرض Configuration Register عدد Hexadecimal ای به شکل 0x2102 می باشد.

زمانیکه Value به شکل 0x2102 باشد به این معناست که روتر باید سیستم عامل IOS روتر را از Image ای که در حافظه Flash روتر وجود دارد Load کند و همچنین startup Configuration خود را با سرعت 9600 baud rate برای پورت کنسول تعریف کند. اگر Value به شکل 0x2102 باشد ، بعد از اینکه این مرحله تمام شد bootstrap نرم افزار IOS را از حافظه Flash می خواند و Load می کند.

نکته : وظیفه اصلی برنامه Bootstrap شناسایی سخت افزارها و پیدا کردن نرم افزار IOS روتر و سپس Load کردن Image این نرم افزار است. بصورت پیشفرض در تمامی روترهای سیسکو IOS از حافظه Flash ای که روی روترها قرار دارد Load می شود.محل دیگری که می توان IOS های روترهای سیسکو را قرارداد تا از آن Load شوند TFTP سرور است که معمولا بر روی یک دستگاه کامپیوتر قرار می گیرد. اگر برنامه Bootstrap نتواند یک Image معتبر پیدا کند به عنوان ROM Monitor عمل خواهد کرد.

محیط ROM Monitor در واقع یک محیط Command ای است که شما می توانید برای برخی از پیکربندی های روتر خود از قبیل دانلود کردن Image سیستم عامل IOS از TFTP سرور و یا ریکاور کردن رمز های عبور قراموش شده و یا حتی تغییر دادن Configuration Register و برخی دیگر از تنظیمات از آن استفاده کنید.

3- بعد از این مرحله نرم افزار IOS به دنبال یک Configuration-File معتبر که در NVRAM ذخیره شده باشد می گردد. به این فایل startup-config هم گفته می شود. اگر در این میان در NVRAM فایل Startup Configuration وجود داشت روتر از طریق این فایل تنظیمات و دستورات را می خواند اما اگر فایلی پیدا نشد در NVRAM ، سیستم عامل IOS روتر System Configuration Setup را نمایش می دهد.

4- زمانیکه Startup Configuration بصورت کامل Load شد ، IOS به شما خط فرمان User Mode روتر را نمایش می دهد .

منبع: آی تی پرو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.