News Background

مفهوم SDN

مفهوم SDN

مفهوم SDN : در دنیای کنونی،دستگاه های شبکه و زیرساخت شبکه دارای دوبخش اساسی جهت کنترل وانتقال اطلاعات میباشند.

ما این دو بخش را با نام های Control plane و Data plane میشناسیم:

– Control plane وظیفه کنترل و تصمیم گیری رفتار و نحوه ی اجرای پروتکل ها (OSPF و STP و BGP و .. ) را بر عهده دارد که این امر در هر دستگاه شبکه کاملا مستقل بوده و معمولا به صورت Logical اجرا میگردد .

– Data plane وظیفه ارسال و دریافت اطلاعات برعهده دارد و به دلیل اینکه به صورت سخت افرازی بسته به نوع کاربرد (برای مثال سوییچ یا روتر) به صورت سخت افرازی و با مدارات و معماری پیشرفته پیاده سازی میگردد و از سرعت بسیار بالایی برخوردار است .
حال در نظر بگیریم تمامی Control Plane دستگاه های شبکه را یکپارچه کرده ایم، بنابراین کنترل و تصمیم گیری ها و همچنین نحوه ی ارسال اطلاعات تمامی پروتکل ها از طریق یک دستگاه انجام شود. SDN دقیقا به همین منظور به وجود آمد.

در معماری SDN دو مولفه ی اصلی وجود :

– Forwarding Elements یا همان سوییچ های SDN

– کنترل‌کننده‌های SDN

یک زیرساخت SDN همانندشبکه‌های سنتی دارای مجموعه‌ای ازتجهیزات شبکه (از جمله سوئیچ‌ها،‌مسیریاب‌ها و ..) می‌باشد.

تنها تفاوتی که در این بین وجود دارد، تبدیل تجهیزات فیزیکی سنتی به Forwarding Elements می‌باشد که این عناصر فاقد Control Plane می‌باشد که دراین صورت کل شبکه تبدیل به شبکه ای هوشمند میگردد. برای درک بهتر فرض کنید برای رسیدن به مقصد مورد نظر خود سوار ماشین خود شده و حرکت میکنید اما شما اطلاعی از وضعیت جاده و نحوی رفتار سایر ماشین ها ندارید چون خود در مسیر هستید و ممکن است به ترافیک شدید برخورد کنید ، حال فرض کنید قبل از حرکت با دید یک GPS پیشرفته تمامی مسیر ها را زیر نظر دارید و به طور حتم دقیق تر راحتر و سریع تر به مسیر خود میرسید، SDN دقیقا چنین عملکردی دارد.

کنترلر ها به منظور ارسال فرمان های کنترلی و ارتباط باForwarding Elements ازپروتکل OpenFlow استفاده میکنند.

مفهوم SDN

شرکت VMware و Cisco یکی از پیشگامان SDN محسوب میشوند که استراتژی‌های متفاوتی از SDN را رونمایی کرده‌اند. (Cisco Application Centric Infrastructure (ACI یک رویکرد hardware-centric برای قابل برنامه‌ریزی نمودن مراکز داده می‌باشد که بر مبنای سوییچ های ۹۰۰۰Nexus ارائه میشود، درحالیکه VMware NSX با مجازی‌سازی شبکه و استفاده از فناوری network overlay این کار را انجام می‌دهد البته استراتژی دیگر شرکت سیسکو Application Virtual Switch می‌باشد که مبتنی برمحصول Nexus 1000v را در راستای شبکه های مجازی نیز ارائه داده است.

دنیای شبکه در حال دگرگونی است، ما شاهد دیتاسنتر های مبتی بر SDDC) SDN)، شبکه های هوشمند سطح Storage و ارتباطات WAN و دیتاسنتر های مجازی خواهیم بود، مباحث SDN در دور های Cisco Cloud, VMware NSX , Cisco Data Center در وجود دارد و علاقه مندان میتوانند با شرکت در این دوره ها اطلاعات مربوط به راه اندازی و نحوی پیاده سازی محصولات Cisco و VMware را بدست آورند.

مفهوم SDN

منبع : ciscodays

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *