ورژن های مختلف IOS های سیسکو

ورژن های مختلف IOS های سیسکو

ورژن های مختلف IOS های سیسکو

ورژن های مختلف IOS های سیسکو : بعد از به وجود اومدن IOS توسط شرکت سیسکو ، فایلی به صورت image ارسال میشود . که باعث سهولت در نصب میشود و میتوان این فایل image   را به راحتی دانلود کرد و  بر روی روتر و یا سوئیچ سیسکو کپی و دستگاه را طوری تنظیم میکنید که از روی فایل image جدید بوت شود. زمانی که نیاز به نسخه جدیدتری میشد ، فایل image  جدید را دانلود  و دیگر هیچ مکانیزمی برای patch  کردن و bug fix  وجود نداشت . بعد از به وجود آمدن سیسکو برای هر یک از مدل های IOS یک image هم به وجود آمد ، که این image در هر ورژن متفاوت است . ورژن های مختلف IOS های سیسکو

به این مثال توجه کنید .

سیسکو سری 1800 روتر های خدمات یکپارچه یا ISR دارای این مدل ها است :

 1. 1801,1802,1803 and 1805
 2.    1811 and 1812
 3. 1841
 4.    1861 and 1861E

ممکن است اینطور به نظر برسد که برای سری 1800 ، یک فایل image  برای IOS وجود دارد ، ولی باید بدانید که در حقیقت چهار مدل مختلف وجود دارد . مدل های 1801، 1802، 1803 و 1805 از یک image مشترک استفاده می کنند. مدل های 1811و 1812 از IOS خودشان استفاده می کنند. برای 1841 یک IOS جداگانه وجود دارد و برای مدل های 1861 و  هم یک IOS image مشترک استفاده میشود.

قابل ذکر است برای هر لیست امکانات ، IOS های متفاوتی وجود دارد. یعنی بر اساس مدل IOS مورد نیاز،  لیست قیمتی متفاوتی هم وجود خواهد داشت. مثلا اگر بخواهید تنظیمات VPN را راه اندازی کنید نیاز به امکانات security feature دارید و اگر بخواهید تلفن VoIP راه اندازی کنید مدل IOS شما باید از امکانات Voice feature پشتیبانی کند.

به مثالی در مورد تنوع image ها با لیست امکانات درج شده بر روی روتر 1861 توجه کنید. تصور کنید یک مدل IP Base با امکانات پایه در اختیار دارید و میخواهید این IOS ویژگی voice را پشتیبانی کند . در این صورت نیاز به image IOS دارید تا توانایی پشتیبانی داشته باشد یا از  یکی از IOS ها با قایبلیت هایی بیشتر را انتخاب کنید. به همین علت سیسکو دارای لیست های متفاوتی برای امکانات، ورژن و مدل های image برای  IOS های مختلف دارد .

امروزه سیسکو با یک فایل image که دارای  تمام امکانات نرم افزاری است  و به آن universal image  گفته می شود ارسال می شود و همچنان  برای هر دستگاه فایل image متفاوتی هم وجود دارد. باید بدانید که برای هر feature یک IOS image  تکی وجود ندارد و تمام  feature ها در یک image مربوط به device قرار گرفته است . به جای چندین IOS Image فقط یک فایل Image با تمام امکانات وجود دارد.

ورژن های مختلف IOS های سیسکو

امروز همراه با دستگاه سیسکو یک فایل image IOS با تمام امکانات قرار گرفته که برای استفاده نیاز به باز کردن قفل دارد . در گذشته با داشتن اکانت CCO امکان دانلود رایگان هر نوع و مدل IOS وجود داشت و البته مسئله مهم این بود  که کاربر با خرید روتر، با IOS IP Base امکان نصب آخرین و پیشرفته ترین IOS را داشت .

در ورژن IOS 12 ، هشت مدل فایل image با feature set های متفاوت وجود دارد که با IP Base شروع میشوند ( تصویر زیر ) و البته برای نصب هر feature نیاز به فایل image متفاوتی است . ولی در ورژن IOS 15 فقط یک فایل image وجود دارد. شکل زیر تفاوت IOS 12 و IOS 15 را نشان میدهد.

ورژن های مختلف ISO های سیسکو

بعد از معرفی روترهای 1900،2900 و 3900 ، سیسکو Universal IOS Image  را معرفی کرد . این روتر ها که ( Integrated Service Router Generation 2 (ISR G2 نام دارند ، از IOS  های جدید نیز استفاده میکنند. این روترها همراه با OS IP Base هستند که برای استفاده نیاز به باز کردن قفل دارند . به این نوع feature set  ها ، Technology Package نیز گفته میشود که دارای این چهار مدل است :

 1. IP Base
 2. Data
 3. Unified Communications
 4. Security

ورژن های مختلف IOS های سیسکو

برروی دستگاه IOS، IP Base پیش فرض با امکانات پایه وجود دارد . باید بدانید مدل Data از امکانات MPLS، ATM پیشتیبانی می کند. مدل Unified Communication از امکانات VoIP و مدل Security از امکاناتی مانند IOS Firewall، intrusion prevention، IPSEC پشتیبانی میکند. اگر روتری با یکی از این امکانات خریداری شد، مدل IOS در کارخانه توسط سیسکو فعال شده است. البته این امکان وجود دارد که بعد از خریداری دستگاه روتر با خرید لایسنس،Package های IOS را فعال کنید. در ورژن IOS 12، در مدل جدید لایسنس ، به جای هشت عدد feature set ، چهار عدد وجود دارد .

لایسنس ها این قابلیت را دارند که به صورت دستی و یا از طریق نرم افزاری به نام CLM (Cisco License Manager ) که معمولا بر روی سیستمی که دسترسی به اینترنت و پورتال سیسکو دارد ، نصب شوند . و البته میتوان مدیریت لایسنس را هم از طریق این نرم افزار انجام داد . قبل از اینکه آشنایی با فعال سازی ، نیاز به آشنایی با مفاهیم پایه ای وجود دارد.

در مجموع دو مدل لایسنس وجود دارد:

 1. مدل آزمایشی یا Evaluation License که تمام امکانات یک feature set را برای 60 روز فعال می کند.
 2. مدل همیشگی یا Permanent License که از سیسکو تهیه و خریداری می شود و تمام feature set ها را برای همیشه فعال می کند.

هر لایسنس دو وضعیت دارد :

 1. فعال یا Active, InUse
 2. غیر فعال یا Inactive

منبع : Spoof

 

آموزش مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو

آموزش مدل های مختلف IOS های سوئیچ های سیسکو

مطالب مرتبط:

معرفی Cisco IOS image

آموزش بکاپ گرفتن از IOS سیسکو و بازیابی آن

 

 

ورژن های مختلف IOS های سیسکو
5 (100%) 1 vote[s]