ورژن های مختلف IOS های سیسکو

ورژن های مختلف IOS های سیسکو

ورژن های مختلف IOS های سیسکو : بعد از به وجود اومدن IOS توسط شرکت سیسکو ، فایلی به صورت image ارسال می شود . که باعث سهولت در نصب می شود و میتوان این فایل image   را به راحتی دانلود کرد و  بر روی روتر و یا سوئیچ سیسکو کپی و دستگاه را طوری تنظیم میکنید که از روی فایل image جدید بوت شود . زمانی که نیاز به نسخه جدیدتری می شد ، فایل image  جدید را دانلود  و دیگر هیچ مکانیزمی برای patch  کردن و bug fix  وجود نداشت . بعد از به وجود آمدن سیسکو برای هر یک از مدل های IOS یک image هم به وجود آمد ، که این image در هر ورژن متفاوت است .

به این مثال توجه کنید .

سیسکو سری 1800 روتر های خدمات یکپارچه یا ISR دارای این مدل ها است :

 1. 1801,1802,1803 and 1805
 2.    1811 and 1812
 3. 1841
 4.    1861 and 1861E

ممکن است اینطور به نظر برسد که برای سری 1800 ، یک فایل image  برای IOS وجود دارد ، ولی باید بدانید که در حقیقت چهار مدل مختلف وجود دارد . مدل های 1801، 1802، 1803 و 1805 از یک image مشترک استفاده می کنند . مدل های 1811 و 1812 از IOS خودشان استفاده می کنند . برای 1841 یک IOS جداگانه وجود دارد و برای مدل های 1861 و  هم یک IOS image مشترک استفاده می شود .

قابل ذکر است برای هر لیست امکانات ، IOS های متفاوتی وجود دارد . یعنی بر اساس مدل IOS مورد نیاز ، لیست قیمتی متفاوتی هم وجود خواهد داشت . مثلا اگر بخواهید تنظیمات VPN را راه اندازی کنید نیاز به امکانات security feature دارید و اگر بخواهید تلفن VoIP راه اندازی کنید مدل IOS شما باید از امکانات Voice feature پشتیبانی کند .

به مثالی در مورد تنوع image ها با لیست امکانات درج شده بر روی روتر 1861 توجه کنید . تصور کنید یک مدل IP Base با امکانات پایه در اختیار دارید و می خواهید این IOS ویژگی voice را پشتیبانی کند . در این صورت نیاز به image IOS دارید تا توانایی پشتیبانی داشته باشد یا از  یکی از IOS ها با قایبلیت هایی بیشتر را انتخاب کنید . به همین علت سیسکو دارای لیست های متفاوتی برای امکانات ، ورژن و مدل های image برای  IOS های مختلف دارد .

امروزه سیسکو با یک فایل image که دارای  تمام امکانات نرم افزاری است  و به آن universal image  گفته می شود ارسال می شود و همچنان  برای هر دستگاه فایل image متفاوتی هم وجود دارد . باید بدانید که برای هر feature یک IOS image  تکی وجود ندارد و تمام  feature ها در یک image مربوط به device قرار گرفته است . به جای چندین IOS Image فقط یک فایل Image با تمام امکانات وجود دارد .

ورژن های مختلف IOS های سیسکو

امروز همراه با دستگاه سیسکو یک فایل image IOS با تمام امکانات قرار گرفته که برای استفاده نیاز به باز کردن قفل دارد . در گذشته با داشتن اکانت CCO امکان دانلود رایگان هر نوع و مدل IOS وجود داشت و البته مسئله مهم این بود  که کاربر با خرید روتر، با IOS IP Base امکان نصب آخرین و پیشرفته ترین IOS را داشت .

در ورژن IOS 12 ، هشت مدل فایل image با feature set های متفاوت وجود دارد که با IP Base شروع می شوند ( تصویر زیر ) و البته برای نصب هر feature نیاز به فایل image متفاوتی است . ولی در ورژن IOS 15 فقط یک فایل image وجود دارد. شکل زیر تفاوت IOS 12 و IOS 15 را نشان می دهد .

بعد از معرفی روترهای 1900،2900 و 3900 ، سیسکو Universal IOS Image  را معرفی کرد . این روتر ها که ( Integrated Service Router Generation 2 (ISR G2 نام دارند ، از IOS  های جدید نیز استفاده می کنند . این روترها همراه با OS IP Base هستند که برای استفاده نیاز به باز کردن قفل دارند . به این نوع feature set  ها ، Technology Package نیز گفته میشود که دارای این چهار مدل است :

 1. IP Base
 2. Data
 3. Unified Communications
 4. Security

ورژن های مختلف IOS های سیسکو : برروی دستگاه IOS ، IP Base پیش فرض با امکانات پایه وجود دارد . باید بدانید مدل Data از امکانات MPLS، ATM پیشتیبانی می کند . مدل Unified Communication از امکانات VoIP و مدل Security از امکاناتی مانند IOS Firewall، intrusion prevention، IPSEC پشتیبانی می کند . اگر روتری با یکی از این امکانات خریداری شد ، مدل IOS در کارخانه توسط سیسکو فعال شده است . البته این امکان وجود دارد که بعد از خریداری دستگاه روتر با خرید لایسنس،Package های IOS را فعال کنید . در ورژن IOS 12، در مدل جدید لایسنس ، به جای هشت عدد feature set ، چهار عدد وجود دارد .

لایسنس ها این قابلیت را دارند که به صورت دستی و یا از طریق نرم افزاری به نام CLM (Cisco License Manager ) که معمولا بر روی سیستمی که دسترسی به اینترنت و پورتال سیسکو دارد ، نصب شوند . و البته میتوان مدیریت لایسنس را هم از طریق این نرم افزار انجام داد . قبل از اینکه آشنایی با فعال سازی ، نیاز به آشنایی با مفاهیم پایه ای وجود دارد .

در مجموع دو مدل لایسنس در ورژن های مختلف IOS های سیسکو وجود دارد :

 1. مدل آزمایشی یا Evaluation License که تمام امکانات یک feature set را برای 60 روز فعال می کند.
 2. مدل همیشگی یا Permanent License که از سیسکو تهیه و خریداری می شود و تمام feature set ها را برای همیشه فعال می کند.

هر لایسنس دو وضعیت دارد :

 1. فعال یا Active, InUse
 2. غیر فعال یا Inactive

منبع : www.ciscopress.com

لینک های مفید :

آموزش مدل های مختلف سیستم عامل سیسکو

آموزش مدل های مختلف IOS های سوئیچ های سیسکو

مطالب مرتبط :

معرفی Cisco IOS image

آموزش بکاپ گرفتن از IOS سیسکو و بازیابی آن

 

 

5/5 - (1 امتیاز)