بیت کوین معدن استخراج استخر بیت کوین خرید BitCoin سوالات متداول

سوالات متداول درباره بیت کوین

سوالات متداول درباره بیت کوین

بیت کوین چیست؟
بیت کوین مجموعه‌ای از شبکه است که سیستم پرداخت خاص و یک نوع پول دیجیتال را به وجود آورده است. این شبکه پرداخت به صورت نقطه به نقطه عمل می‌کند و بدون هیچ اختیار مرکزی یا واسطه توسط کاربران فعالیت می‌کند. بیت کوین همان پول نقد مجازی است. در واقع یک ارز و پول دیجیتال و همچنین شبکه‌ای برای پرداخت‌های مستقیم است.
چه کسی مالک بیت کوین است؟
بیت کوین به شکل غیر متمرکز فعالیت دارد. به این معنا که هیچ فردی به تنهایی کنترل شبکه را در دست ندارد. هیچ کس مالک اصلی آن نیست. هیچ بانک، موسسه، نهاد، بورس یا حکومتی بیت کوین را کنترل نمی‌کند. از طریق بیت کوین می‌توان بدون نیاز به سازمانی، به صورت مستقیم به هر نقطه از جهان، پول ارسال کنید.
بیت کوین چه ظاهری دارد؟
این ارز مجازی هیچ شکل و فرم فیزیکی ندارد و فقط به صورت دیجیتالی انتقال می‌یابد. از بیت کوین می‌توان مانند سایر پول‌های رایج برای خرید کالا یا انتقال پول استفاده کرد.
سازنده بیت کوین چه کسی است؟
اولین بیت کوین و اثبات مفهوم آن در سال 2009 میلادی توسط فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد. این ارز مجازی از آن زمان با کمک توسعه دهندگان مختلف رشد کرده است.
آیا هویت واقعی سازنده بیت کوین مشخص است؟
اکنون که بیش از ۱۰ سال از تولد بیت کوین می‌گذرد اما کماکان هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده است. ساتوشی ناکاموتو ممکن است یک فرد حقیقی، یک گروه، یک دولت یا هر چیز دیگری باشد. در زمان ساخت بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو حدود یک میلیون واحد بیت کوین برای خود ذخیره کرده است. با این میزان دارایی، اگر هویت او مشخص بود، یکی از ثروتمندترین افراد جهان شناخته می‌شد.
چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند؟
هیچکس مالک شبکه بیت کوین نیست. کاربران بیت کوین در سراسر جهان آن را کنترل می‌کنند. توسعه دهندگان بیت کوین نمی‌توانند تغییری را در پروتکل آن اعمال کنند. تمام کاربران باید از یک نرم‌افزار واحد استفاده کنند. بنابراین همه باید از یک قاعده پیروی کنند.
روش کار بیت کوین چگونه است؟
شبکه بیت شامل مجموعه‌ای به نام BlockChain یا زنجیره بلاک است. این مجموعه مانند یک دفتر حسابرسی شامل تمام تراکنش‌های پردازش شده است. اعتبار هر تراکنش به وسیله امضای دیجیتالی محافظت می‌شود.
ماینینگ به چه معناست؟
هر کسی می‌تواند تراکنش‌ها را با استفاده از توان محاسباتی سخت‌افزار خود پردازش کرده و مقداری بیت کوین به عنوان جایزه به دست آورد. به اصطلاح به این عمل، استخراج یا ماینینگ می‌گویند. استخراج بیت کوین به فرآیندی گفته می‌شود که طی آن با استفاده از سخت‌افزارهای خاص، قادر به حل مسائل رمزنگاری شده، تأیید صحت یک تراکنش یا ایجاد یک بلوک در زنجیره یا همان بلاک چین خواهیم بود.
تراکنش ها به چه صورتی است؟
بیت کوین به صورت متن باز منتشر شده است و هر دولوپر یا توسعه دهنده‌ای می‌تواند با تغییر آن، ارز مجازی مخصوص خود را بسازد. در روش سنتی، بانک یا موسسه مالی وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارد. پس امکان جلوگیری و کنترل تراکنش‌ها نیز وجود خواهد داشت. اما در بیت کوین از هیچ تراکنش صحیحی جلوگیری نخواهد شد.
بیت کوین چه محدودیت‌هایی دارد؟
برخلاف ارزهای رایج مانند دلار و یورو که به تعداد نامحدود چاپ می‌شود؛ تعداد واحدهای بیت محدود است. در پروتکل بیت کوین تعداد ۲۱ میلیون واحد ارز وجود دارد. پس از رسیدن بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون واحد، دیگرهیچ بیت کوینی استخراج نمی‌شود. این مسئله از نظر ریاضیات اثبات شده است.
چه کسی واحدهای بیت کوین را صادر می‌کند؟
واحدهای بیت کوین توسط سازمان خاصی تولید یا صادر نمی‌شوند. هر فردی با عنوان Miner یا ماینر می‌تواند با استفاده از سخت‌افزار خود برای تولید بیت کوین فعالیت کند. محدودیت در تعداد واحدهای بیت کوین موجب ارزشمندی آن در طول زمان خواهد شد. ممکن است افراد بسیاری، بیت کوین را برای سرمایه‌گذاری خریداری و نگهداری کنند.
نرخ استخراج بیت کوین چه مقدار است؟
نخستن استخراج‌کنندگان بیت کوین به ازای هر ۱۰ دقیقه عملیات، ۵۰ بیت کوین پاداش می‌گرفتند. به طور تقریبی هر چهار سال این میزان به یک دوم کاهش پیدا می‌کند. ابتدا در هر بلوک ۵۰ بیت‌کوین وجود داشت. این عدد در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ میلادی به ترتیب به ۲۵ و ۱۲.۵ بیت کوین کاهش یافت. احتمال می‌رود در سال ۲۰۲۰ این عدد به ۶.۲۵ واحد بیت کوین برسد.
توان تولیدی سخت‌افزارهای مختلف چقدر است؟
تا چند سال قبل کامپیوترهای خانگی نیز می‌توانستند به استخراج بیت کوین بپردازند. اما با گسترش شبکه و افزایش تعداد ماینرها، استخراج سودآور با تراشه‌های ASIC امکان‌پذیر است. یکی از تولید کنندگان مطرح این دستگاه‌ها، کمپانی Antminer است. یک دستگاه ماینر تولید این شرکت در یک ماه با 14 تراهش توان محاسباتی، حدود ۰.۰۲ صدم بیت کوین استخراج می‌کند. در واقع در هر 50 ماه یک بیت کوین به دست می‌آید.
تا کنون چه تعداد بیت کوین استخراج شده است؟
از سال 2009 تا 2017 چیزی حدود 17 میلیون از کل 21 میلیون بیت کوین موجود استخراج شده است. با یک کامپیوتر خانگی در هر سال تنها موفق به استخراج ۰.۰۱ بیت‌کوین می‌شوید. یعنی اگر شرایط ثابت بماند؛ پس از ۱۰۰ سال موفق به استخراج یک عدد بیت کوین خواهید شد.
ارزش ریالی هر بیت کوین چقدر است؟
در زمان نوشتن این مقاله، هر واحد بیت کوین بیش از صد میلیون تومان ارزش دارد.
سوالات متداول درباره بیت کوین
5 (100%) 1 vote[s]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *