شبکه تلفن عمومی PSTN چیست شبکه تلفن ثابت POTS

PSTN چیست؟ [قسمت دوم]

PSTN چیست؟ در بخش اول مقاله در مورد PSTN توضیحاتی را ارائه دادیم و خطوط تلفن ثابت را بررسی کردیم. همچنین به وظایف مراکز مخابراتی و بین شهری پرداختیم. حال شما را به مطالعه قسمت دوم از مقاله PSTN دعوت می‌کنیم. با RootLan همراه باشید.

PSTN چیست؟

PSTN چیست؟ تلفن ثابت چقدر هزینه دارد؟ در این بخش بررسی می‌کنیم که نصب و راه‌اندازی PSTN در خانه یا دفتر کار چه مقدار هزینه دارد؟

هزینه برای مشترک خانگی

اگر نیاز به یک اتصال تلفنی PSTN دارید، به طور قطع به یک دستگاه تلفن و یک ارائه دهنده PSTN نیاز خواهید داشت. در کشور ما خطوط ارتباطی تلفن به طور انحصاری در اختیار شرکت مخابرات ایران است. تا زمان نگارش این مقاله، خرید نقدی یک خط تلفن ثابت حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

علاوه بر آن، مالیات، عوارض و حق اشتراک ماهانه نیز به هزینه‌هایتان اضافه می‌شود. البته از راه‌کارهای دیگری نیز مانند سرویس تلفن شرکت شاتل می‌توان استفاده کرد. این سرویس موسوم به شاتل‌تاک بر بستر IP فعالیت می‌کند و برای استفاده از آن نیاز به IP Phone خواهید داشت.

تلفن‌های VoIP مبتنی بر IP قیمت بالاتری نسبت به تلفن‌های ثابت معمولی دارند و برندهای سیسکو و Yealink مرسوم‌تر هستند. در ادامه به بررسی این فناوری می‌پردازیم.

هزینه برای کسب و کار

هنگامی که صحبت از کسب و کار می‌شود همه چیز تغییر می‌کند. اگر قصد راه‌اندازی تلفن PSTN برای شرکت داشته باشید؛ باید یک خط جداگانه برای هر کارمند در نظر بگیرید. به همین دلیل بیشتر کسب و کارها به جای استفاده سیستم‌های تلفن معمولی، تلفن VoIP را ترجیح می‌دهند.

در نظر داشته باشید که برای هر کارمند برای یک دستگاه تلفن جداگانه خریداری شود. همچنین هزینه خرید سوئیچ هم به هزینه‌های بالا اضافه خواهد شد.

راهکار PBX

شبکه تلفن عمومی PSTN سنتی شبکه تلفن ثابت POTS

سازمان‌های بزرگ با بیش از 40 کارمند یا بیشتر به طور عمده از PBX استفاده می‌کنند. در مورد این موضوع در مقاله PBX چیست و چه کاربردی دارد؟ به طور کامل شرح داده شده است. این سرویس، شرکت شما را به یک مرکز مخابراتی محلی تبدیل می کند. به این صورت، تمام تلفن‌های موجود در سازمان، به هم متصل هستند و می‌توان از طیف وسیعی از خدمات تلفنی از جمله انتقال تماس، کنفرانس تلفنی، پاسخگوی خودکار، صندوق پست صوتی، انتظار تماس و غیره بهره برد.

PBX به مخابرات منطقه متصل است. این سیستم، تماس‌های خارج از شرکت را مرکز مخابراتی هدایت می‌کند. در حالی که همه تماس‌های داخلی توسط PBX انجام می‌شود.

یک PBX ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار است. این سیستم شامل هاب، سوئیچ، آداپتورهای تلفن، روتر و چندین دستگاه تلفن می‌شود. می‌توان گفت به مانند ایجاد یک مرکز مخابراتی کوچک خواهد بود. بسیاری از شرکت‌ها از سیستم‌های تلفن PBX برای مدیریت تماس استفاده می‌کنند. راه‌اندازی این سیستم چندان پیچیده نیست؛ اما نصب و مدیریت آن پرهزینه است.

جایگزین برای PSTN

تلفن‌های قدیمی ویژگی‌های بسیار خوبی دارند. اما وقتی وارد کسب و کار شوند؛ متوجه می‌شویم که چندان کاربردی نیستند. انتخاب و اجرای این سیستم در بلندمدت هزینه زیادی دارد. فراموش نکنید که تمام این سرویس‌ها بر روی یک تکنولوژی قدیمی اجرا می‌شوند.

فناوری سوئیچینگ مخابرات در قرن گذشته تغییری نکرده است. این نقص موجب شده است تا سرویس تلفن جدیدی به نام VoIP شناخته شود که نقش مهمی را در صنعت تلفن بازی خواهد کرد.

پروتکل Voice over Internet Protocol (VoIP) به عنوان بهترین جایگزین برای سیستم PSTN یا تلفن ثابت سنتی شناخته می‌شود. استفاده از این سیستم نه تنها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود؛ بلکه مزایای دیگری نیز دارد که هم کسب و کارها و هم مصرف کننده از آن استقبال می‌کند.

VoIP به معنی انتقال اطلاعات صوتی و سایر داده‌ها از طریق شبکه اینترنت است. تلفن VoIP شما به یک خط DSL یا مودم کابلی متصل می‌شود و تلفن شما را به اینترنت متصل می‌کند.

VoIP چیست؟

انتقال صدا از طریق IP، ویپ یا IP فون یا تلفن اینترنتی همه یک معنی دارند. صدای شما از طریق اینترنت انتقال می‌یابد. سیگنال صوتی به یک سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شود و پس از آن از طریق اینترنت به مقصد می‌رسد.

برخلاف PSTN، سیستم VoIP از اینترنت استفاده می‌کند که در آن مجبور نخواهید بود از کابل تلفن استفاده کنید. در تماس ویپ به ویپ، به هیچ مرکز مخابراتی احتیاج نیست. با این حال اگر یک شماره PSTN یا تلفن ثابت را از VoIP خود شماره‌گیری کنید، تماس شما از طریق مخابرات منتقل خواهد شد.

یک شبکه تلفن VoIP چگونه کار می‌کند و چه تفاوتی با خطوط سنتی دارد؟

همان‌گونه که پیش از این توضیح داده شد، PSTN از سوئیچینگ مداری برای برقراری تماس بهره می‌برند. سیستم‌های تلفن VoIP از سوئیچینگ بسته استفاده می‌کنند. این نوع سوئیچینگ کارآمدتر از سوئیچینگ مداری است. در طول مدت تماس، اتصال ثابت برقرار نمی‌شود. به علاوه، VoIP از خطوط اختصاصی استفاده نمی‌کند. بسته‌های داده برای انتقال از روترها و اینترنت استفاده می‌کنند. هر بسته داده از خلوت‌ترین و کوتاه‌ترین مسیر حرکت می‌کند.

هنگامی که یک شماره از تلفن VoIP شماره‌گیری می‌شود؛ سیگنال صوتی به وسیله آی پی فون به داده‌های دیجیتال تبدیل می‌شود. داده دیجیتال به روتر ارسال شده و روتر بسته را به نزدیک‌ترین روتر ارسال می‌کند. به این ترتیب اتصال برقرار می‌شود.

از آن‌جا که این روش بسیار کارآمد و مقرون به صرفه است، VoIP به طور گسترده در شرکت‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. حدود 31 درصد از شرکت‌های جهان از سیستم تلفن VoIP استفاده می‌کنند. چرا که فناوری، هزینه‌ها را کاهش و بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

در بخش سوم و نهایی مقاله، به مقایسه PSTN و VoIP می‌پردازیم و سایر مزایای این سیستم را بررسی خواهیم کرد. با RootLan همراه باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *