شبکه تلفن عمومی PSTN چیست شبکه تلفن ثابت POTS تلفن VoIP ویپ

PSTN چیست؟ [قسمت سوم و پایانی]

PSTN چیست؟ در دو بخش اول مقاله به معرفی شبکه تلفن ثابت PSTN و روش کار خطوط تلفن و مخابرات پرداختیم. سپس هزینه‌های راه‌اندازی و راهکار PBX را بررسی کردیم. در ادامه به فناوری جایگزین تلفن ثابت یعنی VoIP اشاره کردیم و اکنون به مقایسه‌ی این دو خواهیم پرداخت. با RootLan همراه باشید.

در این بخش از مقاله PSTN چیست؟ شبکه تلفن ثابت را با VoIP از ابعاد گوناگون بررسی می‌کنیم.

مقایسه تلفن VoIP و شبکه تلفن ثابت PSTN

نوع اتصال

ویپ برای انتقال اطلاعات از اتصال اینترنت استفاده می‌کند. صدا به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌شود. اما تلفن ثابت از خطوط POTS اختصاصی برای انتقال صدا بهره می‌برد. داده‌های صوتی به شکل سیگنال‌های الکتریکی حرکت می‌کنند.

سوئیچینگ

VoIP از بسته‌های داده استفاده می‌کند که به یک خط اختصاصی نیاز ندارد. تلفن ثابت از سوئیچینگ مداری استفاده می کند که نیاز به یک خط اختصاصی برای انتقال خواهد داشت.

پهنای باند

تلفن ویپ به میزان نیاز از پهنای باند استفاده می‌کند. شبکه‌های VoIP با هر پهنای باندی می‌توانند فعالیت کنند. حتی با سرعت 10 کیلوبیت بر ثانیه نیز قابل استفاده هستند. شبکه POTS نیاز به ۶۴ کیلوبیت بر ثانیه پهنای باند نیاز دارد و تمام آن را در کنترل خود خواهد داشت.

ارتقا

ارتقای یک سیستم تلفن VoIP آسان است. تنها باید پهنای باند را افزایش دهید و نرم افزار را به روز کنید. هیچ سخت‌افزار اضافی به جز دستگاه‌های تلفن نیاز نخواهد بود. در مقابل اما ارتقای سیستم تلفن PSTN پیچیده است. شما نیاز به خطوط اختصاصی از مخابرات دارید و باید تجهیزات جدیدی را خریداری کنید.

هزینه راه‌اندازی

نصب و راه‌اندازی سیستم تلفن VoIP برای 30 کارمند، نسبت به نوع گوشی‌های تلفنی که خریداری می‌کنید از چند میلیون تا چند ده میلیون تومان متغیر است. اما این هزینه برای خرید ۳۰ خط اختصاصی از مخابرات و پرداخت قبوض ماهیانه حتی در تماس‌های داخلی شرکت، بسیار فراتر از این خواهد بود. در واقع هیچ شرکتی را پیدا نخواهید کرد که از این روش برای برقراری ارتباط استفاده کند.

هزینه تماس

در شبکه VoIP هزینه تماس بر اساس فاصله محاسبه نمی‌شود. تماس‌های داخلی که رایگان است و تنها تماس‌های بین المللی و تلفن همراه ممکن است کمی گران باشد. در تلفن ثابت، تماس‌ها براساس فاصله محاسبه می‌شوند. تماس‌های محلی در مقایسه با تماس‌های بین شهری یا بین المللی ارزان‌تر است.

هزینه ماهیانه

هزینه ماهانه برای هر کاربر، جدا از بحث تعمیر و نگهداری، تماس‌های خروجی چون از مرکز مخابرات صورت می‌گیرد با یک قیمت محاسبه خواهد شد.

هزینه تعمیر و نگهداری

VoIP نیازمند آن‌چنان نگهداری نیست. اما اگر به طور دائم تحت نظارت باشد، هزینه‌ی زیادی نخواهد داش. اما اگر از PBX برای کسب و کارتان استفاده می‌کنید، هزینه نگهداری آن واقعا بالا خواهد بود. در مورد اتصال PSTN به شکل معمول نیز به نگهداری زیادی نیاز ندارد.

امکانات جانبی

بیشتر شبکه‌های VoIP تلفن همراه با تمام افزودنی‌ها و امکاناتی مانند پست صوتی، کنفرانس تلفنی، پاسخگوی خودکار، فکس مجازی، مانیتورینگ و غیره راه‌اندازی می‌شوند. در تلفن ثابت به طور رایگان از ویژگی‌های اساسی مانند انتظار تماس، شناسه تماس گیرنده استفاده می‌کنید. اما اگر نیاز به ویژگی‌های بیشتری مانند کنفرانس تلفنی داشته باشید؛ هزینه‌ی بیشتری لازم است.

بزرگ‌ترین مزیت

هزینه‌های نصب، هزینه تعمیر و نگهداری، هزینه ماهانه یا هزینه‌های ارتقا برای انواع کسب و کار بسیار مقرون به صرفه است. پایداری تماس یکی از بهترین ویژگی‌های PSTN است. به ندرت با قطعی تماس یا اعوجاج صدا مواجه خواهید شد.

بزرگ‌ترین ضعف

سیستم تلفن VoIP در صورت قطع برق یا اینترنت کار نخواهد کرد. PSTN برای کسب و کار گران است. برای تعمیر و نگهداری و ارتقا سخت‌افزار هزینه‌های زیادی را صرف خواهید کرد.

سافت فون

تلفن ویپ این امکان را دارد که به صورت نرم‌افزاری به کارکنان اجازه دهد تا بدون نیاز به تلفن فیزیکی تماس تلفنی برقرار کنند. امکان استفاده از سافت فون برای تلفن ثابت وجود ندارد.

امنیت

امنیت VoIP بستگی به اتصال به اینترنت شما دارد. اما در تلفن ثابت، از آن‌جا که از خطوط اختصاصی مخابرات استفاده می‌کنید بسیار امن است.

دستگاه تلفن

می‌توان ازسافت فون، تلفن SIP یا تلفن ثابت با ATA استفاده کرد. تلفن‌های SIP در قیمت‌های مختلف برای خرید در دسترس هستند. در مثابل، تلفن‌های ثابت معمولی بسیار ارزان قیمت هستند.

یکپارچگی

شبکه تلفن VoIP می‌تواند با هر نرم‌افزاری مانند CRM، نرم‌افزارهای بازاریابی، ایمیل و غیره ادغام شود. اما PSTN این ویژگی را پشتیبانی نمی‌کند.

چرا شرکت‌ها VoIP را به PSTN ترجیح می‌دهند؟

تفاوت‌های مورد بحث در بالا به خوبی نشان داد که چرا کسب و کارها VoIP را ترجیح می‌دهند. مهمترین مبحث صرفه‌جویی در هزینه است. ویپ هزینه‌های تماس را تا 40 درصد کاهش می‌دهد. پس از نصب و راه‌اندازی آن، هزینه‌های ماهیانه تا ۶۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

نکته‌ی دوم خدمات بهتر برای مشتریان است. موضوع ویژگی ها نیست؛ همه چیز در مورد چگونگی استفاده از امکانات است. سیستم تلفن VoIP بدون هیچ هزینه‌ای، چندین ویژگی پایه را همراه خود دارد. کسب و کار شما می‌تواند از این ویژگی‌ها برای بهبود خدمات مشتری بهره ببرد.

نکته‌ی مهم بعدی، توسعه‌ی شبکه تلفن است. هنگامی که کسب و کار شما رشد می‌کند؛ کارمندان جدید استخدام می‌کنید و در نتیجه به تلفن‌های جدید نیاز خواهید داشت. VoIP صرفه‌جویی در کار است. حتی اگر نمی توانید گوشی جدید خریداری کنید، می‌توانید از سافت فون یا تلفن مجازی بهره ببرید.

آیا PSTN می‌تواند همراه با VoIP کار کند؟

بله، می‌توان از یک آداپتور تلفن آنالوگ یا ATA برای تبدیل مجموعه تلفن سنتی به یک مجموعه تلفن دیجیتال بهره برد. هرچند نمی‌توانید به تمام ویژگی‌ها و امکانات شبکه VoIP دسترسی داشته باشید. اما امکان استفاده از آن به صورت تلفن ویپ وجود دارد.

اهمیتی ندارد که سیستم تلفن PSTN چقدر ساده و پایدار است. در هر صورت این فناوری قدیمی شده است و با کسب و کارها هماهنگ نیست. اگر تجارت خود را دوست دارید و می‌خواهید آن را رشد دهید، لازم است تلفن‌ها را به سیستم VoIP تغییر دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *