انواع کانکتورهای فیبر نوری

انواع کانکتورهای فیبر نوری

انواع کانکتورهای فیبر نوری :
کانکتورهای مختلفی جهت فیبرهای نوری وجود دارد که به شرح زیر معرفی می گردد.

کانکتور ST

کانکتور ST از یک اتصال نیزه ای پیچ و قفلی، همراه با بست ۲٫۵ میلی متری استفاده می کند. این کانکتور در Single mode و Multimode در دسترس بوده، و ویژگی های آن قابلیت اطمینان و بادوام بودن در زمینه نصب و راه اندازی است. طراحی FIS کانکتورST ، نصب کننده ها را قادر می سازد تا پشت بدنه را مستقیما به داخل جلد کابل و Kevlar بپیچانند.

کانکتور ST

کانکتور ST

کانکتور FC

کانکتورهای FC به طور ویژه برای برنامه های کاربردی ارتباطات از راه دور طراحی شده اند و عملکرد قطع یا عدم اتصال غیر نوری را تامین می کنند. این کانکتور برای ارتباطات با دوام تر، با یک اتصال رشته ای طراحی شده است. فرول یا بست این کانکتور به یک پیش شعاع، در PC خاتمه می یابد، چیزی که low back reflection را تضمین می کند.FIS کانکتور ST با بست های آلیاژ ضدرنگ یا زیرکونیوم در دسترس است.

کانکتور FC

کانکتور FC

کانکتور LC

این کانکتورها نیز در دو نوع تک قلو (Duplex) و دو قلو (Simplex) طراحی و عرضه شده اند. کانکتور LC تحت لیسانس تکنولوژی های Lucent است، دارای اندازه کوچکی بوده و یک طراحی ضد کشش را تامین می کند (یک قفل یکطرفه دارد که با کشیده شدن بیرون نیاید)، این کانکتور برای برنامه های کاربردی با تراکم بالا عالی است.  کانکتور LC با یک بست زیرکونیومی ۱٫۲۵ میلی متری در دسترس می باشد. LC همچنین شامل یک مکانیزم قفل منحصر به فرد است که پایداری و دوام را در رک مونت سیستم تامین می کند. این کانکتور محبوبترین کانکتور موجود در بازار ایران است که امروزه بیشتزین استفاده در شبکه های فیبر نوری داخلی (LAN) و ارتباطات Storage Networking را دارد. این کانکتور نیز برای کابل های MMF و SMF مورد استفاده قرار میگیرند.

کانکتور LC

کانکتور LC

کانکتور SC

یکی از رایجترین کانکتورهای فیبرنوری که دارای کارآیی بسیار عالی می باشد کانکتور SC می باشد و در دو نوع تک قلو (Duplex) و دو قلو (Simplex) عرضه شده است. این کانکتور هم برای فیبرهای نوری تک حالته (SMF) و هم چند حالته (MMF) مورد استفاده قرار میگیرد. SC یک کانکتور قطع یا عدم اتصال غیر نوری با یک بست زیرکونیومی پیش شعاعی ۲٫۵ میلی متری است. ویژگی های این کانکتور، طراحی یک اتصال کشش- فشار است که برای پچ کردن سریع کابل های داخل رک یا مونت های دیوار مناسب می باشد. برای ایجاد ارتباطات duplex کلیپ نگهداری duplexی را به کار می برد که قابل استفاده مجدد است (یعنی میتوانید آن را خارج کنید و دوباره در یک کانکتور دیگر استفاده کنید).این کانکتور بعد از کانکتور LC بیشترین استفاده را در ایران دارد، مخصوصا شرکت های دولتی که سابقه استفاده طولانی از شبکه های فیبر نوری دارند مثل شرکت نفت و وزارتخانه های دیگر در تهران بیشترین استفاده را از این مدل کانکتور مخصوصا در دستگاه های قدیمی دارند.

کانکتور SC

کانکتور SC

کانکتور MTP

CONEC® MTP® امریکایی، یک کانکتور سازگار MPO است که اتصالات سریع و قابل اطمینانی را برای حداکثر ۱۲ فیبر تامین می کند. این کانکتور در singlemode، با یک کاهش سیگنال ۰٫۲۵db و در multimode با کاهش ۰٫۲db در دسترس است. کانکتور های چهار و هشت فیبری MTP موجود می باشند. بست های singlemode طوری طراحی شده اند که به زاویه ۸ درجه پولیش شده باشند. این کانکتور بیشتر در اتصالات مخابراتی کاربرد دارد و خیلی در LAN از آن استفاده نمیکنند.

کانکتور MTP

کانکتور MTP

کانکتور MU

کانکتور MU برای اتصالات و ارتباطات با تراکم بالا طراحی شده است. این کانکتور تک فیبری کوچک، دارای عملکرد سطح بالایی است، و دو برابر بیشتر از تراکم بسته بندی یا پکیجینگ کانکتور SC را تامین می کند. این کانکتور یکی دیگر از کانکتورهای پر استفاده در ایران میباشد.

کانکتور MU

کانکتور MU

کانکتور D4

کانکتور قطع یا عدم اتصال غیر نوری D4، دارای بخش های رشته ای شده است که پیچیدگی و زمان سرهم کردن را کاهش می دهد.

کانکتور D4

کانکتور D4

کانکتور ESCON

Escon با استفاده از یک ساختار بست شناور، و یک مکانیزم قفل مثبت یا پوزیتیو، یک کانکتور duplex (دو تایی) را ایجاد می کند. از دیسک پولیش استاندارد ST و یک کریپمپر دو قالبی مخصوص بهره می برد. Escon یک علامت تجاری ثبت شده شرکت IBM است. که در ایران خیلی کاربرد ندارد.

کانکتور ESCON

کانکتور ESCON

کانکتور FDDI

برای نیازمندی های کانکتور FDDI multimode خود، از میان کانکتور AMP یا Molex یکی را انتخاب کنید. کانکتورهای AMP FDDI، افت سیگنال یا افت پایین، جفت گیری قفل یا لچ کناری مثبت، دو قطبی بودن، کلیدزنی و کاهش فشار فیبر را یکی کرده است. تمام کانکتورها دارای فرول یا بست های زیرکونیومی هستند.

کانکتور FDDI

کانکتور FDDI

کانکتور Biconic

کانکتور Biconic با یک بست پلیمری، عملکرد بالایی را برای برنامه های کاربردی singlemode و multimode تامین می کند.

کانکتور Biconic

کانکتور Biconic

کانکتورهای SMA 905 & 906

کانکتورهای multimode SMA 905 و ۹۰۶، با بست های فلزی ضدزنگ یا آلیاژ ضدزنگ موجود می باشند. بست آلیاژی ضدزنگ FIS، برای پذیرفتن اندازه های متفاوت فیبر ممکن است که از ۲۴۰μm تا ۱۵۵۰μm سوراخ شده باشد. زمانی که در جفت گیری، آستین یا اسلیو ۹۰۶ SMA را داخل آستین ۹۰۵ SMA نصب می کنید، ½ اسلیو تامین شده باید بر روی بست ۹۰۶ نصب شده باشد.

کانکتورهای SMA 905 & 906

کانکتورهای SMA 905 & 906

کانکتور SMC
این کانکتور صرفا بصورت دو قلو بوده و همانند کانکتورهای MT‐RJ و LC در رده کانکتورهای ظریف و کوچک طراحی شده است.

کانکتور SMC

کانکتور SMC

کانکتورهای MT‐RJ
جزء خانواده کانکتورهای کوچک و ظریف می باشد و صرفا بصورت دو قلو و برای اتصال یک جفت فیبر نوری MMF بکار می آید ، کوچکی و سادگی ایجاد و نصب محبوبیت زیادی برای این عضو تازه وارد خانواده کانکتور ها به ارمغان آورده است.

کانکتورهای MT‐RJ

کانکتورهای MT‐RJ

کانکتور E2000

مشخصاتی شبیه کانکتور LC دارد و عضو خانواده کانکتورهای کوچک و ظریف می باشد ، تفاوت آن با LC این است که در انتهای فیبر یک دریچه محافظ وجود دارد که به محض جدا کردن کانکتور بسته میشود تا فیبر را در مقابل آلودگی و گرد و غبار و یا خطرات احتمالی خروج پرتو لیزر محافظت کند.

 کانکتور E2000

کانکتور E2000

کانکتور 12 MT

که دارای 12 کانکتور مشابه هستند و عموما در کارخانه و توسط دستگاه خاص به انتهای کابل های نواری فیبر نوری پیوند زده میشود و معمولا بطور جدا کاربرد زیادی ندارند.

کانکتور 12 MT

کانکتور 12 MT

کانکتور  Opti‐Jack
این کانکتور نیز عضو تازه واردی به خانواده کانکتورهای ظریف و کوچک می باشد و به شکل دو قلو و در ابعاد یک کانکتور RJ‐45 می باشد.

کانکتور  Opti‐Jack

کانکتور  Opti‐Jack

 

 

انواع کانکتورهای فیبر نوری
5 (100%) 1 vote[s]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *