انواع کانکتورهای فیبر نوری

انواع کانکتورهای فیبر نوری

انواع کانکتورهای فیبر نوری به شرح زیر معرفی می گردد .

کانکتور ST

کانکتور ST یک از انواع کانکتورهای فیبر نوری است که از یک اتصال نیزه ای پیچ و قفلی ، همراه با بست ۲٫۵ میلی متری استفاده می کند . این کانکتور در Single mode و Multimode در دسترس بوده ، و ویژگی های آن قابلیت اطمینان و بادوام بودن در زمینه نصب و راه اندازی است . طراحی FIS کانکتورST ، نصب کننده ها را قادر می سازد تا پشت بدنه را مستقیما به داخل جلد کابل و Kevlar بپیچانند .

انواع کانکتورهای فیبر نوری - کانکتور ST

کانکتور FC

این کانکتور از انواع کانکتورهای فیبر نوری به طور ویژه برای برنامه های کاربردی ارتباطات از راه دور طراحی شده اند و عملکرد قطع یا عدم اتصال غیر نوری را تامین می کنند . این کانکتور برای ارتباطات با دوام تر ، با یک اتصال رشته ای طراحی شده است . فرول یا بست این کانکتور به یک پیش شعاع ، در PC خاتمه می یابد ، چیزی که low back reflection را تضمین می کند . FIS کانکتور ST با بست های آلیاژ ضدرنگ یا زیرکونیوم در دسترس است .

انواع کانکتورهای فیبر نوری - کانکتور FC

کانکتور FC

کانکتور LC

این کانکتورها نیز در دو نوع تک قلو (Duplex) و دو قلو (Simplex) طراحی و عرضه شده اند . کانکتور LC تحت لیسانس تکنولوژی های Lucent است ، دارای اندازه کوچکی بوده و یک طراحی ضد کشش را تامین می کند (یک قفل یکطرفه دارد که با کشیده شدن بیرون نیاید) ، این کانکتور برای برنامه های کاربردی با تراکم بالا عالی است .  کانکتور LC با یک بست زیرکونیومی ۱٫۲۵ میلی متری در دسترس می باشد . LC همچنین شامل یک مکانیزم قفل منحصر به فرد است که پایداری و دوام را در رک مونت سیستم تامین می کند . این کانکتور محبوبترین کانکتور موجود در بازار ایران است که امروزه بیشتزین استفاده در شبکه های فیبر نوری داخلی (LAN) و ارتباطات Storage Networking را دارد . این کانکتور نیز برای کابل های MMF و SMF مورد استفاده قرار می گیرند .

کانکتور LC

کانکتور SC

یکی از رایجترین انواع کانکتورهای فیبر نوری که دارای کارآیی بسیار عالی می باشد کانکتور SC می باشد و در دو نوع تک قلو (Duplex) و دو قلو (Simplex) عرضه شده است . این کانکتور هم برای فیبرهای نوری تک حالته (SMF) و هم چند حالته (MMF) مورد استفاده قرار می گیرد . SC یک کانکتور قطع یا عدم اتصال غیر نوری با یک بست زیرکونیومی پیش شعاعی ۲٫۵ میلی متری است . ویژگی های این کانکتور ، طراحی یک اتصال کشش- فشار است که برای پچ کردن سریع کابل های داخل رک یا مونت های دیوار مناسب می باشد . برای ایجاد ارتباطات duplex کلیپ نگهداری duplexی را به کار می برد که قابل استفاده مجدد است (یعنی میتوانید آن را خارج کنید و دوباره در یک کانکتور دیگر استفاده کنید) . این کانکتور بعد از کانکتور LC بیشترین استفاده را در ایران دارد ، مخصوصا شرکت های دولتی که سابقه استفاده طولانی از شبکه های فیبر نوری دارند مثل شرکت نفت و وزارتخانه های دیگر در تهران بیشترین استفاده را از این مدل کانکتور مخصوصا در دستگاه های قدیمی دارند .

کانکتور SC

کانکتور MTP

CONEC® MTP® امریکایی ، یک کانکتور سازگار MPO است که اتصالات سریع و قابل اطمینانی را برای حداکثر ۱۲ فیبر تامین می کند . این کانکتور در singlemode ، با یک کاهش سیگنال ۰٫۲۵db و در multimode با کاهش ۰٫۲db در دسترس است . کانکتور های چهار و هشت فیبری MTP موجود می باشند . بست های singlemode طوری طراحی شده اند که به زاویه ۸ درجه پولیش شده باشند . این کانکتور بیشتر در اتصالات مخابراتی کاربرد دارد و خیلی در LAN از آن استفاده نمی کنند .

کانکتور MTP

کانکتور MU

کانکتور MU از انواع کانکتورهای فیبر نوری ، برای اتصالات و ارتباطات با تراکم بالا طراحی شده است . این کانکتور تک فیبری کوچک ، دارای عملکرد سطح بالایی است، و دو برابر بیشتر از تراکم بسته بندی یا پکیجینگ کانکتور SC را تامین می کند . این کانکتور یکی دیگر از کانکتورهای پر استفاده در ایران می باشد .

انواع کانکتورهای فیبر نوری - کانکتور MU

کانکتور D4

کانکتور قطع یا عدم اتصال غیر نوری D4 ، دارای بخش های رشته ای شده است که پیچیدگی و زمان سرهم کردن را کاهش می دهد .

انواع کانکتورهای فیبر نوری - کانکتور D4

کانکتور ESCON

Escon از انواع کانکتورهای فیبر نوری با استفاده از یک ساختار بست شناور، و یک مکانیزم قفل مثبت یا پوزیتیو، یک کانکتور duplex (دو تایی) را ایجاد می کند . از دیسک پولیش استاندارد ST و یک کریپمپر دو قالبی مخصوص بهره می برد . Escon یک علامت تجاری ثبت شده شرکت IBM است . که در ایران خیلی کاربرد ندارد .

کانکتور ESCON

کانکتور FDDI

برای نیازمندی های کانکتور FDDI multimode خود ، از میان کانکتور AMP یا Molex یکی را انتخاب کنید . کانکتورهای AMP FDDI، افت سیگنال یا افت پایین ، جفت گیری قفل یا لچ کناری مثبت ، دو قطبی بودن ، کلیدزنی و کاهش فشار فیبر را یکی کرده است . تمام کانکتورها دارای فرول یا بست های زیرکونیومی هستند .

کانکتور FDDI

کانکتور Biconic

کانکتور Biconic با یک بست پلیمری، عملکرد بالایی را برای برنامه های کاربردی singlemode و multimode تامین می کند .

انواع کانکتورهای فیبر نوری - کانکتور Biconic

کانکتورهای SMA 905 & 906

کانکتورهای multimode SMA 905 و ۹۰۶، با بست های فلزی ضدزنگ یا آلیاژ ضدزنگ موجود می باشند . بست آلیاژی ضدزنگ FIS، برای پذیرفتن اندازه های متفاوت فیبر ممکن است که از ۲۴۰μm تا ۱۵۵۰μm سوراخ شده باشد . زمانی که در جفت گیری ، آستین یا اسلیو ۹۰۶ SMA را داخل آستین ۹۰۵ SMA نصب می کنید ، ½ اسلیو تامین شده باید بر روی بست ۹۰۶ نصب شده باشد .

کانکتورهای SMA 905 & 906

کانکتور SMC

این کانکتور صرفا بصورت دو قلو بوده و همانند کانکتورهای MT‐RJ و LC در رده کانکتورهای ظریف و کوچک طراحی شده است .

انواع کانکتورهای فیبر نوری - کانکتور SMC

کانکتورهای MT‐RJ

این کانکتور از انواع کانکتورهای فیبر نوری جزء خانواده کانکتورهای کوچک و ظریف می باشد و صرفا بصورت دو قلو و برای اتصال یک جفت فیبر نوری MMF بکار می آید ، کوچکی و سادگی ایجاد و نصب محبوبیت زیادی برای این عضو تازه وارد خانواده کانکتور ها به ارمغان آورده است.

کانکتورهای MT‐RJ

کانکتور E2000

مشخصاتی شبیه کانکتور LC دارد و عضو خانواده کانکتورهای کوچک و ظریف می باشد ، تفاوت آن با LC این است که در انتهای فیبر یک دریچه محافظ وجود دارد که به محض جدا کردن کانکتور بسته می شود تا فیبر را در مقابل آلودگی و گرد و غبار و یا خطرات احتمالی خروج پرتو لیزر محافظت کند .

 کانکتور E2000

کانکتور 12 MT

که دارای 12 کانکتور مشابه هستند و عموما در کارخانه و توسط دستگاه خاص به انتهای کابل های نواری فیبر نوری پیوند زده میشود و معمولا بطور جدا کاربرد زیادی ندارند .

کانکتور 12 MT

کانکتور  Opti‐Jack

این کانکتور نیز عضو تازه واردی به خانواده کانکتورهای ظریف و کوچک می باشد و به شکل دو قلو و در ابعاد یک کانکتور RJ‐45 می باشد .

انواع کانکتورهای فیبر نوری - کانکتور  Opti‐Jack

 

جهت فروش سوئیچ سیسکو ، روی عبارت مورد نظر کلیک کنید .

منبع : cleerlinefiber.com

لینک های مفید : فیبر نوری 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *