مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Distribution و سوئیچ Access خرید سوئیچ سیسکو فروش سوئیچ سیسکو

مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Distribution و سوئیچ Access

مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Distribution و سوئیچ Access

مدل شبکه‌ای کمپانی سیسکو شامل لایه هسته، لایه توزیع و لایه دسترسی است. بنابراین، شبکه در این لایه‌ها با نام‌های مختص به خود مانند سوئیچ Core و سوئیچ Distribution و سوئیچ Access شناخته می‌شوند. در این مقاله به مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Distribution و سوئیچ Access خواهیم پرداخت. با RootLan همراه باشید.

سوئیچ Core چیست؟

سوئیچ Core نوع خاصی از سوئیچ شبکه نیست. این کلمه به سوئیچ داده‌ای اشاره دارد که در پایه یا هسته فیزیکی یک شبکه قرار دارد. بنابراین باید یک سوئیچ با ظرفیت بالا باشد تا بتواند به عنوان Gateway در خدمت شبکه WAN یا اینترنت باشد. در یک کلام سوئیچ Core نقطه تجمیع نهایی شبکه را فراهم می کند و اجازه می‌دهد تا ماژول‌های مختلف در کنار هم کار کنند.

 

سوئیچ Distribution چیست؟

سوئیچ Distribution به طور مشابه در لایه توزیع یا همان Distribution فعالیت می‌کند. از بالا به سوئیچ Core و از رده‌ی پایین‌تر به سوئیچ Access متصل است. سوئیچ Distribution به عنوان پلی بین سوئیچ لایه Core و سوئیچ لایه دسترسی عمل می کند. علاوه بر این، سوئیچ لایه توزیع اطمینان حاصل می‌کند که بسته‌ها یا همان پکت‌های داده به طور پیوسته بین VLAN و Subnet در شبکه سازمانی تبادل داشته باشند. یک سوئیچ Distribution به طور معمول می‌تواند با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه فعالیت کند.

سوئیچ Access چیست؟

سوئیچ Access به طور کلی در لایه دسترسی فعالیت می‌کند. این سوئیچ برای اتصال بیشتر دستگاه‌ها به شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه به طور معمول دارای پورت‌های زیاد با ظرفیت بالا است.
سوئیچ‌های Access به طور معمول اترنت گیگابیتی هستند و به صورت مستقیم با اینترنت عمومی ارتباط دارند. این سوئیچ‌ها اغلب در دفاتر، اتاق‌های سرور کوچک و مراکز تولید محتوا استفاده می‌شود. سوئیچ مدیریتی و سوئیچ غیر مدیریتی هر دو می‌توانند به عنوان سوئیچ Access فعالیت داشته باشند.

مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Distribution و سوئیچ Access خرید سوئیچ سیسکو فروش سوئیچ سیسکو

مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Distribution و سوئیچ Access

این سوئیچ‌ها ممکن است در یک شبکه مشابه هم قرار داشته باشند و با یکدیگر هماهنگ شوند تا به سرعت بالایی در شبکه دست یابند.

تفاوت سوئیچ Core با سوئیچ Distribution

سوئیچ Core قابلیت اطمینان بیشتر، امکانات بهتر و توانایی بالاتری نسبت به سوئیچ Distribution دارد. نخستین هدف در مسیریابی، فراهم آوردن ساختار انتقال بهینه و پایدار است. سوئیچ توزیع باید ظرفیت کافی برای پردازش تمام ترافیک از دستگاه های Access را داشته باشد. علاوه بر آن، به طور معمول از یک یا دو سوئیچ Core در شبکه‌های کوچک و متوسط استفاده می‌شود. اما از چندین سوئیچ Distribution در لایه توزیع وجود خواهد داشت.

مقایسه سوئیچ Core با سوئیچ Access

سوئیچ Access سطح پایین‌تر این تجهیزات است و دستگاه‌های بیشتری به آن متصل می‌شوند. بنابراین، تعداد پورت‌ها در آن بیشمار هستند. بیشتر سوئیچ‌های Access به دستگاه‌های کاربران، IP Phone، کامپیوتر شخصی، دوربین و غیره متصل می‌شوند. در حالی که سوئیچ Core فقط می‌تواند با چند سوئیچ Distribution ارتباط داشته باشد. برای همین، پورت‌های آن سریع‌تر هستند.

رابطه سوئیچ Access نسبت به سوئیچ Core مانند رودخانه به اقیانوس است. سوئیچ دوم توان خروجی بیشتری برای ارسال و دریافت بسته‌های داده دارد. اغلب سوئیچ‌های مدرن Access با پورت‌های به اصطلاح 10/100/1000 عرضه می‌شوند. به عنوان مثال سوئیچ FS S2800-24T4F تعداد ۲۴ پورت اترنت گیگابیتی 100/1000BASE-T دارد. اما بیشتر سوئیچ‌های Core به پورت‌های فیبر نوری ۱۰ گیگابیت و ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه مجهز هستند.

تفاوت سوئیچ Distribution با سوئیچ Access

یک سوئیچ Access امکان اتصال دستگاه‌های خود را به شبکه فراهم می‌کند. بدون شک پشتیبانی، امنیت پورت، VLAN، اترنت سریع یا گیگابیت و امکانات زیادی را در اختیارتان قرار خواهد داد. سوئیچ Distribution به طور عمده مسئول مسیریابی و اتصال به شبکه است. این نوع سوئیچ، کارایی بالاتر و عملکرد بهتری را مانند فیلتر کردن بسته، QoS و Gateway در اختیار می‌گذارد.

درمجموع، سوئیچ Access معمولا لایه 2 است و سوئیچ توزیع لایه 3 خواهد بود. هنگامی که سوئیچ‌های دسترسی چندگانه در بین VLAN های مختلف مورد نیاز باشد؛ یک سوئیچ Distribution می‌تواند به صورت Inter-VLAN مورد استفاده قرار گیرد. برای خرید انواع روتر و سوئیچ سیسکو می‌توانید از فروشگاه سیستم افزار خاورمیانه اقدام کنید.

حتما بخوانید:

فیبر نوری
معرفی سوئیچ های شرکت سیسکو

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.