چگونگی اتصال به سوئیچ سیسکو

چگونگی اتصال به سوئیچ سیسکو

در زیر با چگونگی اتصال به سوئیچ سیسکو آشنا می شویم . اولین قدم برای اتصال به سویئچ سیسکو شناختن این دستگاه ، دانستن تمام جوانب و مزیت های آن است . این دستگاه نیز مانند هر دستگاه دیگری در ابتدا ممکن است برای شما گیج کننده و یا دشوار باشد . ولی با دانستن راه درست برای کار کردن با آن میتوانید دشواری های آن را لذت بخش کنید .

روشهای اتصال به سوئیچ سیسکو

 1. از طریق پورت کنسول
 2. از طریق IP

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق پورت کنسول

یکی از راه های اتصال به سوئیچ های سیسکو استفاده از پورت کنسول سیسکو است . به همراه همه محصولات سیسکو یک کابل آبی رنگ ( کابل کنسول سیسکو ) وجود دارد . که در مدل های جدید آن کمی تغییرات می بینید . در مدلهای قدیمی دو سر وجود دارد یک سر سوکت RJ45 و یک سر سوکت DB9 (پورت سریال کامپیوتر ) که باید به یک پورت سریال  COM 1یا COM 2 متصل کرد .

از تغییرات ایجاد شده بر روی پورت ها می توان به جانشینی پورت های usb  به جای پورتهای سریال روی مادربردها اشاره کرد . در گذشته انتخاب نوتبوکی که دارای پورت سریال برای ارتباط با انواع دستگاه ها باشد در اولویت بود . با پیشرفت تکنولوژی برای اتصال به سوئیچ سیسکو باید از کابلی استفاده کرد که usb را به سریال تبدیل کند . البته با این تغییرات مشکلاتی هم به وجود آمده . به طور مثال بعضی از آداپتورها با سیستم عامل ها هماهنگی ندارند .

قابل ذکر است در سری جدید سوئیچ سیسکو (2960s   ) دیگر کابل یا آداپتوری برای تبدیل سریال به یو اس بی وجود ندارد و فقط کابلی به شکل یو اس بی قابل مشاهده است . سوئیچ های سیسکو در اشکال متفاوتی وجود دارد . به طور مثال مدل های  سسیسکو 2950 ، سیسکو 2960 ، سیسکو 3550 ، سیسکو 3560 و سیسکو 3750 در پشت سوییچ قرار دارند . ولی در مدل های امروزی مدل هایی وجود دارد که سوئیچ در جلوی دستگاه قرار دارد .

سرعت تعداد زیادی از محصولات سیسکو به صورت پیش فرض 9600 است که البته استفاده از سرعت های دیگر مثل 1200, 2400, 4800, 9600, 19200, 38400, 57600 115200 bit/sبلامانع است و تغییر به این سرعت ها قابل انجام است . در صورت نبود مشکل در پورت COM مربوطه و در کابل کنسول سیسکو و یا آداپتور بعد از روشن کردن سوییچ سیسکو باید قادر به مشاهده اعلان روند بوت شدن باشید .  نشان دادن کاراکتر های نامفهوم نشان از اشکال در سرعت (  Baud Rate ) دارد. پس از به اتمام رسیدن روند بوت سیستم عامل IOS سیسکو میتوان از دستگاه استفاده کرد .

 

 اتصال به سوئیچ سیسکو  اتصال به سوئیچ سیسکو    اتصال به سوئیچ سیسکو

 

 اتصال به سوئیچ سیسکو  اتصال به سوئیچ سیسکو

 

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق IP

برای اتصال از این طریق سه شیوه وجود دارد که باید توجه داشته باشید لازم است تنظیمات از قبل بر روی سوئیچ وجود داشته باشد .

 1. اتصال از طریق Telnet
 2. اتصال از طریق SSH
 3. اتصال از طریق HTTP

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق Telnet

ساده ترین و روش برای اتصال به سوئیچ های سیسکو از طریق Telnet است . البته نقاط ضعفی هم دارد که می توان به نگهداشتن اطلاعات بدون رمز اشاره کرد که امکان شنود و دزدی اطلاعات وجود دارد . به همین علت از این روش در موارد آموزشی بیشترین استفاده را می کنند و برای استفاده از سوئیچ های سیسکو از روش های مطمئن تری مثل SSH استفاده می شود .

برای استفاده از روش Telnet ، دانستن IP سوئیچ الزامی است . با کمک نرم افزارهایی مانند Putty ، telnet.exe می توانید به سوئیچ مورد نظر متصل شوید . باید توجه داشت فقط با تنظیم IP نمیتوان به سوئیچ متصل شد . بلکه نیاز به یک نام کاربری و رمز ورود هم دارید که در ابتدای تنظیمات باید تعریف شود . انجام این مراحل برای شناسایی شما به عنوان کاربر الزامی است .

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق SSH

میان روش SSH و Telnet تفاوت عمده ای وجود دارد که می توان به امنیت بالای SSH  اشاره کرد . این روش قالبیت رمز گذاری دارد و می توان برای دستگاه های مختلف سیسکو و به صورت پیش فرض از پورت 22 استفاده کرد . استفاده از SSH برای ارتباط با سوئیچ و روتر سیسکو به جای Telnet  پیشنهاد می شود .  همچنین می توانید از نرم افزارهایی مانند Putty یا سیستم عامل هایی مانند Linux و Max OS و برای موبایل نیز از سیستم عامل IOS و Android استفاده کرد .

اتصال به سوئیچ سیسکو از طریق HTTP

اتصال به سوئیچ سیسکو از این روش از طریق HTTP و HTTPS امکانپذیر است .  HTTPS دارای پیچیدگی های بیشتری است به همین علت به پروتکل  http  می پردازیم که برخلاف   SSH   نیاز به رمزنگاری ندارد . در گذشته سیسکو تمایلی برای نشان دادن محصولات نداشت ولی با گذشت زمان این روند تغییر کرده است . به طور مثال در وب سوئیچ سیسکو 2960 طرح هایی از پنل سوئیچ و دیگر مشخصات مانند سرعت را می توان مشاهده کرد .

منبع : www.comparitech.com

لینک های مفید : کابل های شبکهپروتوکل چیست ؟

 

9 پاسخ
 1. seoarzan.ir
  seoarzan.ir گفته:

  ببخشید، لینک مطلب درست کار نمیکنه میشه راهنمایی کنید چجوری میتونم لینک رو به اشتراک
  بذارم؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *